Jak wybrać odpowiednią agencję brandingową?

Branding to jeden z najobszerniejszych tematów związanych z szeroko rozumianą branżą reklamową. To od działań rozpoczynających się u korzeni powstawania marki zależą jej kolejne kroki wytyczane na miesiące i lata do przodu, a także sukces danego przedsięwzięcia. Dlatego wybór odpowiedniej agencji brandingowej może być tak trudny. Komu powierzyć wygląd całej marki? Jak wybrać odpowiednich specjalistów? Oto kilka kwestii, na które trzeba zwrócić uwagę w pierwszej kolejności.

Agencja brandingowa to nie to samo co agencja reklamowa

Należy zacząć od rozróżnienia tych dwóch pojęć. Agencja reklamowa oferująca stworzenie marki w pakiecie z całą resztą działań, nigdy nie będzie najlepszym rozwiązaniem. Marka musi zostać stworzona przez zespół specjalistów, którzy przed rozpoczęciem działań przeprowadzą wnikliwą analizę bieżącej sytuacji, poczynań konkurencji, a także preferencji aktualnych i przyszłych klientów. 

Dotychczasowe realizacje i nagrody

Na nic nie zdadzą się pięknie opisane zalety współpracy z daną agencją, jeśli ich realizacje po prostu nas nie przekonują. Przed dokonaniem wyboru warto sprawdzić jakie marki do tej pory agencja stworzyła, które przetrwały do dziś, a także jakimi nagrodami dotychczasowe działania zostały docenione.

Wybór dopasowanej oferty

Tak jak wspomnieliśmy na początku, działania związane z brandingiem cechują się najobszerniejszym zakresem działań. Samo stworzenie logotypu i dobranie kolorów to tylko wierzchołek góry lodowej. Działania agencji brandingowej sięgają dużo dalej. To także projektowanie opakowań czy przestrzeni sklepów stacjonarnych i punktów obsługi klienta. Dobrze dobrany zespół powinien składać się ze specjalistów różnych dziedzin, których w klasycznych agencjach reklamowych próżno szukać. Przykład? Agencja cztery czwarte brand design w swoim zespole kreatywnym zatrudnia między innymi projektantów wnętrz, rysowników, art directorów czy operatorów DTP. Kompletny zespół pozwoli opracować najbardziej wszechstronną i dopasowaną do każdych warunków markę.

Wybór agencji brandingowej jest zdecydowanie trudniejszy niż w przypadku działań reklamowych. Powierzamy losy naszej marki osobom odpowiedzialnym za zaprojektowanie wyglądu i sposobu komunikacji z klientami na najbliższe lata. Wybrana agencja musi cechować się gronem specjalistów z wielu dziedzin, bogatym portfolio oraz profesjonalnym podejściem – również pod kątem prawnym. Owocna współpraca natomiast posłuży na lata, a przy tym będzie przekładać się na szybkość realizacji kolejnych działań reklamowych, a finalnie większą sprzedaż.

Rate this post

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *