Charakterystyka zawodu doradcy zawodowego

Doradztwo zawodowe to obszar, którego znaczenie we współczesnych czasach bardzo wzrosło. Wiele osób poszukujących bądź planujących zmienić swoją pracę, nie potrafiłoby podjąć tej decyzji w sposób racjonalny, gdyby nie pomoc doradcy zawodowego.

Szczególnie w dobie tak wysokiego bezrobocia i nieustannych zmiany na rynku pracy, ciężko byłoby na nim efektywnie funkcjonować, bez porady doradcy. Jest to jednak niezwykle trudna i odpowiedzialna rola, przez co zawód ten nie jest dla każdego. Jakie wymogi należy zatem spełnić, aby móc pracować na tym stanowisku i jak jest jego specyfika?

Jeszcze do niedawna, aby zostać doradcą zawodowym niezbędnym było ukończenie studiów wyższych oraz odbycie odpowiednich kursów, a następnie zdobycie licencji uprawniającej do wykonywania zawodu. Obecnie jednak, w wyniku deregulacji zawodów, ani wyższe wykształcenie ani też licencja nie są już konieczne do podjęcia pracy jako doradca zawodowy. Tak naprawdę, jedyny konieczny warunek to niekaralność. Jednak zdania na temat słuszności tej zmiany są podzielone. Na pewno ułatwi ona dostęp do zawodu i przyczyni się do tego, iż więcej osób zapragnie pracować na tym stanowisku. Z drugiej jednak strony, istnieją poglądy, że zmiany te będą niekorzystne dla osób korzystających z usług doradcy zawodowego. Wiadomo przecież, iż do zawodu doradcy zawodowego należy być odpowiednio przygotowanym. Osoba podejmująca się tej pracy powinna posiadać bardzo rozległą wiedzę na temat psychiki człowieka, jego potrzeb, barier oraz specyfiki rynku pracy. Doświadczenie i specjalistyczna wiedza są zdecydowanie przydatne do tego, by umiejętnie doradzać innym. W przeciwnym wypadku, porady takiego doradcy będą po prostu nieskuteczne.

Praca doradcy zawodowego wymaga nieustannego kontaktu z drugim człowiekiem, przez co niezbędne są tu bardzo silnie rozwinięte umiejętności komunikacyjne. Doradca musi również potrafić w krótkim czasie i z niewielu informacji, głównie stopnia i profilu wykształcenia, doświadczenia zawodowego, odbytych szkoleń i kursów, zainteresowań, stworzyć portret zawodowy danej osoby, a następnie pomóc umiejętnie pokierować jej dalszą karierą zawodową. Musi on również poznać charakter danego klienta, jego umiejętności oraz predyspozycje do wykonywania konkretnego zawodu. Dopiero po przeprowadzeniu możliwie najdokładniejszego wywiadu z klientem, doradca może skutecznie pomóc w poszukiwaniu pracy i przygotowaniu do rozmów kwalifikacyjnych z potencjalnymi pracodawcami.

Zawód doradcy zawodowego jest bez wątpienia stanowiskiem o bardzo dużym stopniu odpowiedzialności. Wymaga bowiem, od osoby go wykonującej, ogromnych umiejętności analitycznych, zarówno w stosunku do informacji uzyskanych od klienta, jak i dotyczących rynku pracy. Co więcej, doradca w znacznym stopniu wpływa na decyzje podejmowane przez swojego klienta, przez co również i w tym aspekcie ponosi on za nie odpowiedzialność. Jest to więc zawód, który niewątpliwe wymaga od osoby go wykonującej ogromnej wiedzy i silnie rozwiniętych umiejętności interpersonalnych, przez co nie każdy może go wykonywać. Odpowiednie przygotowanie jest tu niewątpliwie niezbędne. Dlatego też, mimo braku odgórnych wymagań, warto samemu przygotować się do tego zawodu poprzez podjęcie odpowiednich studiów i kursów.

Rate this post

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *