5 pewnych biznesów na rynku edukacyjnym
Prowadzenie biznesu w XXI wieku to głównie bazowanie na internecie, czy to w zakresie handlu, czy usług online. Chcąc odnieść sukces warto jest skrupulatnie obserwować rynek odbiorców. Kreatywne pomysły na biznes nie rzadko wymagają modyfikacji względem realnych potrzeb rynku. Branża edukacyjna nie odbieg od tych zasad. Tradycyjny model edukacji powszechnej bez wątpienia dotknął kryzys. Dewaluacja dyplomów uczelni wyższych, matury, unicestwienie szkół zawodowych nie służy branży. Jednocześnie dynamiczny postęp technologiczny, chęci do nauki i ciekawość młodego pokolenia tworzą okazję do rozwoju rynku i zaproponowania oferty na miarę XXI wieku ? atrakcyjnej, innowacyjnej, komfortowej. Także na rynku edukacyjnym obserwuje się zainteresowanie ofertą internetową, która jest w stanie być elastyczna i odpowiedzieć na potrzeby każdego z osobna.
Nauka na odległość jest skuteczna, komfortowa i tania, a także powszechnie dostępna. Niezależnie gdzie jesteśmy, kiedy znajdziemy czas na naukę możemy sięgać po wiedzę w każdej dziedzinie, często zupełnie bezpłatnie. Rozwój branży edukacyjnej przyniósł między innymi innowacyjne rozwiązania, które stały się przełomowe dla całego rynku. W branży edukacyjnej pracują nie tylko metodycy, nauczyciele, naukowcy ale również informatycy, programiści, graficy i cała rzesza osób, która opracowuje programy nauczania, pomoce dydaktyczne, motywacyjne jak i społecznościowe. Do niedawna dochodowym biznesem i pewnym sukcesu było tworzenie i rozpowszechnianie głównie w sieci pomocy dydaktycznych w wersji elektronicznej. Amatorskim biznesem edukacyjnym są blogi autorskie oferujące pomoc w nauce poprzez artykuły, filmiki, linki, recenzje, czy materiały szkoleniowe. Szczególną popularnością cieszą się blogi językowe, ale także kulinarne, modowe, czy dotyczące rodzicielstwa i wychowania dzieci. E-booki, poradniki oraz e-kursy cieszyły się dużym zainteresowaniem, podobnie rozwijał się i nadal dobrze prosperuje rynek aplikacji mobilnych. Niemal każdy z nas ma smartfona, który może nam służyć do komunikacji, pracy, rozrywki jak też nauki. Tym samym aplikacje edukacyjne tworzone są nie tylko z dedykacją dla maluchów i młodzieży, ale i dla dorosłych. Niewielkie dawki wiedzy oraz towarzyszące ćwiczenia utrwalające są wygodnym sposobem nauki w wolnej chwili, jako przerywnik, w podróży, kolejce itd. Wiele aplikacji łączy naukę z zabawą dzięki czemu spędzamy z aplikacją więcej czasu ucząc się niespostrzeżenie.
Z każdym dniem w sieci pojawia się setki nowych aplikacji edukacyjnych. Wbrew pozorom nie jest łatwo stworzyć i upowszechnić dobrą aplikację edukacyjną. Liczy się forma, grafika, łatwość obsługi, kompatybilność i wiele innych czynników. Wiele z nowych aplikacji przechodzi bez echa lub tez jest moda jednego sezonu. Mimo wszystko jest to jeden z biznesów, który wciąż ma przed sobą przyszłość, o ile twórcy aplikacji i wydawcy będą wsłuchiwali się w potrzeby użytkowników i spełniali oczekiwania rynku, również pod kątem ceny za dostęp do aplikacji. Prócz szerokiej gamy pomocy dydaktycznych przełomowym momentem dla rynku edukacji online było powstanie platformy learningowej jedynej w swoim rodzaju ? preply.com. W przeciwieństwie do dotychczas znanych platform edukacyjnych Preply nie oferuje kolejny e-kursów, pakietów ćwiczeń, elektronicznych kalkulatorów i słowników a dostęp do tysięcy korepetytorów z całego świata proponując nam korepetycje przez Skype. To wyjątkowy biznes na rynku powstały w modelu start up. Od pojawienia się na rynku Preply korepetycje za pośrednictwem Skype odbiły serca wielu użytkowników o przeróżnych zainteresowaniach, w różnym wieku. Z korepetycji językowych korzystają uczniowie, studenci, jak i dorośli, managerowie, po prostu wszyscy. To innowacyjna i jednocześnie uniwersalna metoda nauki, w pełni interaktywna pozwalająca na bezpośredni kontakt z nauczycielem. Indywidualizacja nauki zapewnia jej skuteczność, co za tym idzie z korepetycji korzysta coraz więcej osób jako alternatywy dla kursów grupowych, jak i e-pomocy. Przyszłość Preply prezentuje się obiecująco i już po roku działalności można powiedzieć, że start up odniósł niebywały sukces.
Na język angielski z dojazdem – Preply zapraszamy wszystkich zainteresowanych nauką języka.
Kolejnym z biznesów edukacyjnych realizowanych online i nawiązujących poniekąd do Preply są e-szkolenia i webinaria oraz programy szkoleń zdalnych dla firm. Przyjmowanie do zespołu nowych osób zwykle wiąże się z zapewnieniem nowemu pracownikowi pakietu szkoleń wprowadzających, szkoleń z zakresu katalogu produktów, procedur bezpieczeństwa, tutoriali itd. W odpowiedzi na potrzeby obniżenia kosztów szkolenia indywidualnego powstały firmy oferujące opracowanie platform e-szkoleń dostępnych w dowolnej chwili dla każdego pracownika. Są to szkolenia skrojone na miarę pod kątem tematyki, treści, formy. Mogą stanowić materiał powtórzeniowy jak i wprowadzający. Wzbogacone testami sprawdzającymi i wieloma wersjami językowymi to dodatkowy plus tej opcji i zachęta do skorzystania z oferty przez koncerny i korporacje międzynarodowe. Liczne webinaria i e-konferencje to produkt uboczny branży szkoleniowej. Swego rodzaju moda na rozwój osobisty potęguje popyt na szkolenia, w tym e-szkolenia. Wiele szkoleń odbyć można zdalnie poprzez udział w webinarium, telekonferencji via Skype itp. poszerzając swoją wiedzę i nabywając nowych umiejętności nie wychodząc z domu. To interesujące narzędzie do nauki dla osób mało dyspozycyjnych, zapracowanych, a jednocześnie inwestujących w siebie.
Biznesem w dziedzinie edukacji, jednak nie związanym z internetem jest organizacja kursów językowych poprzez zanurzenie w języku. Immersja uchodzi za najlepsza metodę nauki języków obcych. Duży popyt na edukacje językową wzmaga zainteresowanie otoczeniem się językiem. Mimo iż maksymalizując bodźce językowe online możemy uzyskać efekt zbliżony do prawdziwej immersji, to kursy językowe zagraniczne cieszą się dużym zainteresowaniem. Oferują one naukę i rozrywkę w jednym, często proponowane w kurortach turystycznych są okazją do połączenia wakacji z nauką języka jako optymalne rozwiązanie. Jako, iż języków obcych uczymy się wielu i wciąż szlifujemy ich znajomość biznes ten ma przed sobą jeszcze sporą nisze do zagospodarowania. Organizatorzy walcząc o klienta urozmaicają kursy zajęciami dodatkowymi i kursami tematycznymi z kulinariami, tańcem, czy malarstwem w tle. Sporym zagrożeniem dla tej formy działalności edukacyjnej stanowią konwersacje przez Skype dostępne w takich platformach jak Preply, gdzie konwersacje możemy odbyć w dowolnym czasie, częstotliwości, z dowolnie wybranym native speakerem. Oferta Preply jest kompleksowa obejmując nie tylko pośrednictwo w znalezieniu w bazie danych korepetytora,a le i rozliczenie za zajęcia.
Jednym z dynamicznie rozwijających się biznesów edukacyjnych na polskim rynku są szkoły i placówki edukacyjne oparte na indywidualizacji nauki i podejściu montessoriańskim bazującym na doświadczeniu. Tak zwane demokratyczne szkoły powstają zarówno w mniejszych, jak i większych miejscowościach, z reguły z inicjatywy rodziców. Dostrzegając jak ważne są umiejętności praktyczne, efektywność nauki w drodze doświadczenia zdobywanego od niemowlęctwa biznes ten zyskuje na znaczeniu. Inwestycja w edukacje nigdy nie jest chybiona, a zaczyna być modna. W obliczu nieopłacalnego lokowania kapitału w złocie, czy nieruchomościach, edukacja wydaje się najlepszą inwestycją, zwłaszcza jeśli chodzi o wychowanie i wykształcenie potomstwa.