Biuro rachunkowe – profesjonalni księgowi
Otwarcie biura rachunkowego nie wymaga znaczącego kapitału. Istotne są natomiast kontakty i znajomości pozyskane we wcześniejszych latach zawodowej działalności. Klientów szuka się wśród ludzi, których znamy, czyli rodzina, przyjaciele, poprzedni pracodawcy itp. Prowadzenie samego biura związane jest z kilkoma wymogami. Należy odbyć praktykę zawodową w tym kierunku i uzyskać certyfikat Ministerstwa Finansów zaliczając egzamin księgowy. Niezbędne podczas prowadzenia działalności jest wykupienie ubezpieczenia OC biura. Jest to zabezpieczenie, gdy biuro wyrządzi krzywdę firmie lub osobie fizycznej. Sama działalność biura rachunkowego związana jest ze sprawdzaniem stanu aktywów i pasywów oraz ich wyceną, sporządzaniem sprawozdań finansowych oraz gromadzenie dokumentów księgowych.
Koszty miesięczne generowane przez biuro nie są wygórowane. Wynajem biura, sprzęt biurowy, laptop, telefon, oprogramowanie do prowadzenia ksiąg rachunkowych, książek przychodów i rozchodów oraz program do kadr i płac. Oczywiście każdy program co roku należy aktualizować. Następnie pozostaje podpisanie umów z klientami i do pracy. Najczęściej są to bezterminowe kontrakty z miesięcznym wypowiedzeniem. Osoby prowadzące działalność gospodarczą płacą za usługę od 150 ? 300 zł. Z kolei większe firmy ponoszą wydatki z obsługą księgowości zewnętrznej na poziomie 3 ? 6 tys. zł. Jest to kwestia umowna, ponieważ istnieją także rabaty itp. rozwiązania.
Prowadzenia biura rachunkowego wymaga od właściciela odporności na stres. Jednocześnie dochodzi zmaganie się z presją instytucji państwowych oraz klientów. Biznes ten jest przeznaczony dla ludzi posiadających umiejętności przedsiębiorcze i księgowe. Poza tymi czynnikami jest to całkiem stabilne i dochodowe przedsięwzięcie.
Przykładowe koszty inwestycji:
- laptop: 2,2 tys. zł
- wyposażenie biura: 8 tys. zł
- oprogramowanie księgowe: 3 tys. zł
- promocja firmy: 5 tys. zł
Suma: 18,2 tys. zł
Miesięczne koszty:
- telefon: 220 zł
- internet: 80 zł
- wynagrodzenie pracowników: 7 tys. zł
- materiały biurowe: 450 zł
- czynsz: 450 zł
- reklama: 800 zł
Suma: 9 tys. zł
Przychody:
- obsługa mniejszych firm: 6 tys. zł
- obsługa spółek: 11 tys. zł
Suma: 17 tys. zł
Dochód: 8 tys. zł
Czytelnicy szukali również:
- biznes plan biura rachunkowego
- biznes plan biuro rachunkowe
- biuro rachunkowe biznes plan
- biznes plan dla biura rachunkowego