Hodowla niosek zielononóżek

Coraz częściej w sklepach pojawiają się jaja od kury zielononóżki, a zapotrzebowanie nadal rośnie, zwłaszcza od czasu gdy ekologiczne produkty stały się modne. Jaja kur zielononóżek mają obniżoną o 30 proc. zawartość cholesterolu.

Planując założenie hodowli kur, warto zastanowić się nad zielononóżką. Jest stosunkowo lekka, osiąga wagę do 2 kg. Charakteryzuje się zielonkawą barwą, wytrzymałością na niskie temperatury, dość wysoką nieśnością, posiada dobre cechy mateczne, doskonale potrafi wykorzystywać warunki naturalne. Przystępując do budowy kurnika należy uwzględnić wielkość planowanej hodowli, a przy tym maksymalne obsady dla piskląt, kurek w odchowie oraz kur niosek. Średnia nieśność zielononóżek określana jest na 150-180 jaj o masie 55-58 g.

Warto wiedzieć, że skoro kura zielononóżka sprawdza się w małych i średnich gospodarstwach, wymaga zapewnienia wybiegów ? pastwisk, sadów, łąk. Zielononóżka jest w stanie oddalać się od kurnika do 1 km i wracać do kurnika na noc. Pisklę kury zielononóżki kosztuje ok 5 zł, zaś 8 tygodniowa kura z ekologicznym certyfikatem ok 16 zł. Po dwóch latach koszty powinny się zwrócić.

Rate this post

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *