Dlaczego konto walutowe się opłaca?

Większość z nas lubi podróżować. Urlop jest czasem, kiedy możemy zapomnieć o codziennych problemach i troskach oraz oddać się całkowicie wypoczynkowi i spędzaniu czasu z najbliższymi. Wielu z nas wybiera się często poza granice Polski. Takie podróże to jednak także spory wydatek. W tym artykule podpowiem Ci, jak go zmniejszyć za pomocą odpowiedniego konta bankowego ? rachunku walutowego.

Coraz więcej osób na wakacjach płaci kartą. Oczywiście jest to opcja bardzo wygodna. Nie trzeba wcześniej szukać kantoru i porównywać kursów walut. Niestety jednak decydując się na taki sposób płatności ponosimy, często nieświadomie, bardzo duże koszty.

Przede wszystkim banki naliczają sobie prowizję za przewalutowanie transakcji. Może ona sięgnąć nawet 6%, co oznacza, że za płatność o wartości 1000zł zapłacimy dodatkowe 60zł prowizji! Kolejna kwestia to prowizja za wypłatę pieniędzy z bankomatu. Tutaj kolejny haczyk ? wypłacając z bankomatu także płacimy prowizję za przewalutowanie, a do tego doliczyć trzeba jeszcze koszt wypłaty, który może oscylować w okolicach nawet 3% wartości wypłaty. Trzeba podkreślić, że bez większego trudu znaleźlibyśmy banki, które naliczają jeszcze większe prowizje. Banki stosują bardzo wysokie wartości spreadów (różnica między kursem kupna a sprzedaży), co generuje naprawdę wysokie koszty.

W rezultacie dla banku możemy zapłacić naprawdę sporo ? zupełnie niepotrzebnie. Szkoda pieniędzy na takie prowizje. Pieniądze można wydać przecież w zdecydowanie przyjemniejszy sposób. Dlatego też bardzo dobrym rozwiązaniem jest założenie konta walutowego (w euro, USD lub GBP), które pozwoli na płacenie za granicą w walucie kraju, w którym znajdujemy się na wakacjach.

Jak to działa w praktyce? Zakładając konto walutowe, musimy na nie przelać pieniądze w walucie, w której założony został rachunek. W tym celu najpierw nasze złotówki należy wymienić w kantorze internetowym. Trzeba zauważyć, że kantory internetowe cechują się nieporównywalnie mniejszymi wartościami spreadów, więc są najbardziej opłacalnym miejscem do wymiany gotówki na obcą walutę. Dzięki temu już na starcie zyskujemy solidny procent wartości transakcji. Następnie pieniądze z kantoru internetowego przelewamy na nasze konto w euro lub innej walucie. Dzięki temu możemy naprawdę sporo oszczędzić, a koszt założenia konta walutowego jest zerowy.

Oprócz pieniędzy na karcie, warto na wakacje zabrać ze sobą trochę gotówki z oczywistego powodu- nie wszędzie możemy zapłacić kartą. Jeśli podróżujemy do strefy euro ? walutę możemy wymienić już w Polsce. W przeciwnym wypadku niestety możemy być zmuszeni do podwójnej wymiany waluty ? najpierw na EUR lub USD, a potem na walutę kraju, do którego podróżujemy.

Niemniej jednak z uwagi na to, że większość transakcji dokonujemy kartą, warto skorzystać z możliwości, jakie dają nam banki i pomyśleć o koncie walutowym. Pamiętajmy, że proces zakładania konta wraz w wydaniem karty, która zazwyczaj przychodzi do nas pocztą, trwa nawet 2 tygodnie. Dlatego też warto pomyśleć o założeniu konta na co najmniej miesiąc przed planowanym wyjazdem.

Rate this post

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *