Fundusze ETF. Kto, jak i gdzie może nimi handlować?

Podjęcie decyzji o zainwestowaniu własnych pieniędzy nigdy nie jest proste, szczególnie, że rynek oferuje dzisiaj mnóstwo przeróżnych sposobów inwestowania. Wybór jednego z nich musi być poprzedzony dokładną analizą własnych potrzeb i możliwości, nie bez znaczenia jest też istniejące ryzyko utraty środków. W poniższym tekście przyjrzyjmy się nieco bliżej jednej z popularnych ostatnio form inwestowania, a mianowicie funduszom ETF.

Fundusze ETF –  jak i gdzie może nimi handlować?

O akcjach, obligacjach, zakupie surowców czy handlu kryptowalutami słyszał niemal każdy, ale nie wszyscy wiedzą dokładnie, na czym to polega. Wśród instrumentów inwestycyjnych cieszących się równie dużym zainteresowaniem umieszcza się od lat również wspomniane fundusze ETF. Z czego wynika ich popularność, kto może skorzystać z tego rozwiązania i przede wszystkim, jak zainwestować, aby było to stosunkowo bezpieczne? Przekonajmy się o tym!

Co rozumiemy poprzez fundusze ETF?

Pod pojęciem funduszy ETF kryją się fundusze indeksowe, które są zaliczane do kategorii funduszy inwestowania zbiorowego. Cechą charakterystyczną jest tutaj uzależnienie wartości ETF od cen czy kursów aktywów bazowych, które wchodzą w skład majątku danego funduszu. Działalność funduszy ETF sprowadza się do emitowania tzw. jednostek uczestnictwa, które w praktyce są po prostu udziałami w części jego majątku. Nabywcy tych jednostek stają się więc współwłaścicielami aktywów posiadanych przez ETF, czyli m.in. akcji giełdowych, surowców, w tym np. etf złoto, obligacji, kryptowalut i wielu innych. Dzięki temu nawet niewielki inwestor może pośrednio stać się współudziałowcem dużej spółki giełdowej i nie tylko.

Jakie są cechy funduszy ETF?

Fundusze ETF to forma inwestowania, z której mogą skorzystać zarówno osoby początkujące, jak i doświadczeni traderzy, którzy chcą np. zdywersyfikować swój portfel. Wielu zwraca uwagę na to, że fundusze ETF są przede wszystkim niezwykle transparentne, elastyczne, posiadają niski próg wejścia, nie są skomplikowane proceduralnie, a także umożliwiają osiągnięcie zysku przy zminimalizowaniu ryzyka. Oczywiście, zawsze trzeba mieć na uwadze, że ryzyko, jak przy wszystkich formach inwestowania, to norma i każdy może stracić pieniądze. Mimo wszystko, fundusze ETF uznaje się za jeden z najbezpieczniejszych instrumentów finansowych, a to głównie dlatego, że są zarządzane przez specjalistów, którzy doskonale wiedzą, jak gospodarować środkami. 

Fundusze ETF – jak zacząć inwestować? 

Po podjęciu decyzji o zainwestowaniu w ETF, nie pozostaje nic innego, jak znaleźć dobrego, sprawdzonego i zaufanego pośrednika. Najlepiej będzie założyć konto maklerskie na jednej z platform tradingowych, np. od Saxo, gdzie z jednego miejsca można zarządzać wszystkimi swoimi działaniami inwestycyjnymi. Trader zyskuje dostęp do ponad 6400 funduszy ETF oraz wielu innych instrumentów, otrzymuje też raporty podsumowujące jego ruchy na światowych rynkach. W razie konieczności może też skorzystać ze wsparcia merytorycznego ekspertów, którzy specjalizują się w danej dziedzinie. 

Rate this post

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *