Własny bar w śródmieściu
Bar jest miejscem publicznym, w którym spotykają się ludzie. To właśnie tam można porozmawiać, wypić drinka z przyjaciółmi, pośmiać się z otaczającej rzeczywistości. Współcześnie taka sytuacja jest normalna i stanowi pewnego rodzaju kulturę. Jest wiele barów w centrach miast przy rynkach. Dzieje się tak dlatego, że do śródmieścia przyjeżdża wielu ludzi. Turyści często rozpoczynają zwiedzenia od centrum danego miasta. Warto pamiętać, że dobra lokalizacja jest podstawą prowadzenia tego biznesu. Im więcej ludzi w pobliżu pracuje, przemieszcza się tym większa szansa, że odwiedzą nasz bar. Szukając lokalu na przyszły pub trzeba pamiętać o kilku istotnych aspektach: powinno być miejsce na ogródek piwny w sezonie letnim, parking niedaleko, a także wejście od ulicy. To są priorytety.
Pub jest miejscem, w którym są klienci lub ich nie ma. Wpływ na taki stan ma serwowane jedzenie, obsługa oraz atmosfera. To w jaki sposób urządzi się lokal zależy od właściciela. Istnieją puby przeznaczone dla graczy gier komputerowych, country, żeglarskie, rockowe, piłkarskie, a także siatkarskie. Nie sposób wymienić wszystkich, bo jedynym ograniczeniem podczas tworzenia lokalu jest wyobraźnia ludzka. Istotna w barze jest odpowiednia kolorystyka, wystój, muzyka i atmosfera. Te czynniki decydują o sukcesie baru. Oprócz ww. kwestii istnieje wiele rozporządzeń prawnych (budowlanych, sanitarnych itd.), które należy przestrzegać i zgodnie z nimi prowadzić lokal.
Rozpoczynając działalność warto przemyśleć możliwość współpracy z siecią barów. Będąc franczyzobiorcą działa się z określonym systemem, jest wsparcie marketingowe, promocyjne, szkolenia dla właścicieli. Jest to zdecydowanie prostszy model prowadzenia biznesu. Nie oznacza to jednak, że łatwiejszy i prostszy do osiągnięcia satysfakcjonujących zysków.
Przykładowe koszty inwestycji:
- aranżacja i przystosowanie lokalu: 140 tys. zł
- wyposażenie części gastronomicznej: 65 tys. zł
- wyposażenie kuchni: 28 tys. zł
- koncesja na alkohol: 2,2 tys. zł
- zakup towaru: 28 tys. zł
- reklama i marketing: 1,8 tys. zł
Suma: 265 tys. zł
Miesięczne koszty:
- media, czynsz za lokal: 19 tys. zł
- zakup towaru do baru: 21 tys. zł
- wynagrodzenia pracowników: 18 tys. zł
- działania marketingowe: 1,8 tys. zł
Suma: 59,8 tys. zł
Przychody:
- sprzedaż napojów alkoholowych:
2,6 tys. zł x 30 dni = 78 tys. zł
Dochody: 18,2 tys. zł
Czytelnicy szukali również:
- biznes plan baru
- biznes plan pub
- biznesplan pub