Produkcja własnego nabiału – sery naturalne

Producenci mleka nie muszą jedynie ograniczać się do sprzedaży tego napoju. Obecnie nie jest to zbyt dochodowy interes. Alternatywą może być produkcja własnych serów regionalnych. Zebranie wszelkich informacji związanych z technologią i recepturami zajmuje kilka tygodni. Ułatwieniem są serwisy internetowe związane z rolnictwem. To właśnie przy ich pomocy można poznać niuanse produkcji serów. Zwiedzanie targów rolniczych, nawiązywanie kontaktów z innymi producentami także sprzyja rozwojowi naszej przyszłej działalności. Ważne jest, aby nie poddawać się na początku. Utrudnieniem są przepisy unijne oraz krajowe, przez które nie jest łatwo przebrnąć. Wiele zależy także od urzędników. Jeśli są przychylni naszej inwestycji to znacznie ułatwia nam rozpoczęcie działalności. Pomocny może okazać się lekarz weterynarii, który pomaga uzyskać wymagane pozwolenia.
Jednocześnie mniejsi producenci są zrzeszenie w ramach programu MOL (Marginalne Ograniczone Lokalne). Projekt ten łączy rolników, którzy sprzedają produkty z własnych gospodarstw na niewielką skalę. Maksimum stanowi tona tygodniowo. Program ten wspomaga farmerów, a jednocześnie sprawia, że wyroby są unikatowe  w skali danego regionu.
Oryginalne produkty mają szansę na sukces. Niektórzy producenci wytwarzają sery lokalne, ziołowe, kozie, mozarella, twarogi, maziowe, pleśniowe, jogurty, twarogi. Ciągłe poszerzanie asortymentu sprawia, że stajemy się bardziej konkurencyjni na rynku. Z wszelką produkcją związane są odpowiednie pomieszczenia do składowania serów oraz do ich dojrzewania. Właściwa temperatura, wilgotność, światło są potrzebne do wytworzenia produktów nabiałowych. Podstawą rozpoczęcia działalności jest duża determinacja i cierpliwość. Należy także zadbać o najwyższą jakość swoich wyrobów, pozyskując mleko z własnej lub zaufanej hodowli.

Koszt inwestycji: 15 tys. zł
Przychody miesięczne: 12 tys. zł
Zyski miesięczne: 5 tys. zł
Zwrot inwestycji: po 3 miesiącach

Rate this post


Czytelnicy szukali również:

  • franczyza rolnictwo

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *