Owadzi biznes
W Polsce działa wiele hodowli o charakterze hobbystycznym. Jest możliwość zarobienia pieniędzy, jeśli zainteresowanie przekształci się w zarobkowe zajęcie. W ten sposób owady mogą być przeznaczane na karmę. Najbardziej popularne są drewnojady, mączniki młynarki, karaczany, szarańcza wędrowna. Biznes związany jest z rozmnażaniem danego gatunku, a nadwyżka zwierząt jest przeznaczana na rynek sprzedaży. W trakcie procesu należy cały czas dbać o stado rozrodcze. Bez niego trudno jest prowadzić hodowlę zarobkową.
Podstawą jest kilka specjalnych pomieszczeń o powierzchni 60m?. Lokal powinien być oddzielony od części mieszkalnej z uwagi na migracje owadów. Istotne jest ogrzewanie i niezależny system z możliwością regulacji temperatury. Najbardziej odpowiednia to 27°C. Ważna jest bieżąca woda oraz brodzik, w którym należy myć pojemniki po owadach. Jest to istotne po każdym cyklu rozrodczym. Dodatkowo należy stworzyć pomieszczenie na pokarm suchy i mokry. Owady najczęściej zjadają marchew, jabłka, kapustę pekińską. W naszym lokalu musimy także dysponować miejscem do przygotowywania wysyłki owadów oraz bezpośrednią obsługą klientów.
W Polsce jest to nadal niszowy biznes, a koszty hodowli są znacznie wyższe niż np. w Czechach. Sporo hodowców, aby zmniejszyć nakłady finansowe sprowadza się owady z zagranicy i sprzedaje ponownie w kraju.
Początkujący hodowca musi założyć działalność gospodarczą oraz zarejestrować się w KRUS jako rolnik. Hodowla owadów jest klasyfikowana jako aktywność rolnicza. Potem należy kupić odpowiednie pomieszczenie oraz zakupić hodowlę zarobkową insektów. Przez kilka pierwszych miesięcy należy dokupywać owady, dopiero potem można być samowystarczalnym w kwestii rozrodczej. Rynki zbytu to przede wszystkim ogrody zoologiczne, giełdy dla amatorów owadów, sklepy zoologiczne, serwisy internetowe. Podstawą prowadzenia tego interesu jest rozległa wiedza merytoryczna oraz właściwe żywienie własnej hodowli.
Koszt zakupu lokalu uzależniony jest od miasta, istnieje także możliwość dzierżawy.
- Zakup regałów oraz pojemników: 10 tys. zł
- Pierwsza partia owadów: do 5 tys. zł
- Zwrot inwestycji w ciągu 6 miesięcy
Czytelnicy szukali również:
- hodowla owadów biznes