Uchroń swoje rośliny przed szkodnikami

Chcemy, aby nasze rośliny ogrodowe, a także te w domu, były zdrowe. Chcemy, aby były ozdobą, czymś, na czym z przyjemnością możemy zawiesić oko i zrelaksować się. Jak zadbać o ich stan? Podpowiadamy, w jaki sposób utrzymać je w świetnej kondycji.

Moja roślina choruje! Czemu?

Podejmując decyzję o zakupie rośliny należy zwrócić uwagę, w jaki sposób była przechowywana w sklepie. Czy nie ma już początkowych objawów choroby? Pożółkniętych, opadających liści? A może plamki w niepokojącym kolorze? W drugiej kolejności – czy jest odpowiednio odżywiona? Czy czekając na nas na sklepowej półce, nie stała w ścisku z innymi roślinami i nie musiała walczyć o dostęp do światła, dwutlenku węgla i tlenu. Te dwie kwestie są kluczowe. Zabierając do domu taką roślinę istnieje duże prawdopodobieństwo, że ciężko będzie doprowadzić ją do porządnego stanu. Wybierajmy dobre sklepy ogrodnicze, które dbają o wysoką jakość sprzedawanych roślin.

insecticide sprinkling on spring garden

Roślina w domu – jak o nią dbać?

Wybrałeś już idealną roślinę. Spełnia Twoje oczekiwania estetyczne, pięknie kwitnie. Co zrobić, aby pozostała w takim stanie jak najdłużej? Zadbaj o miejsce, w którym będzie stała. Sprawdzaj regularnie jej stan nawodnienia, kondycję korzeni oraz liści. Monitoruj także jej wygląd pod kątem chorób. Każda plamka, przebarwienie czy dziwny nalot powinny być przez Ciebie skontrolowane. Osłabiona roślina będzie bardziej podatna na atak szkodników.

Jak uchronić roślinę przed szkodnikami?

Jeżeli zauważyłeś, że na Twojej roślinie pojawiły się przebarwienia, to wysoko prawdopodobne jest to, że została ona zaatakowana przez szkodniki. Żółte przebarwienia, opadające liście i widoczna drobna pajęczynka, to najczęstsze z objawów. Aby pozbyć się niechcianych gości można zastosować gotowe preparaty dostępne w sklepie lub użyć naturalnych, domowych metod walki ze szkodnikami.

Na rynku dostępne są biopreparaty, które zawierają jedynie naturalne składniki. Nie są one niebezpieczne dla naszego zdrowia, ale ze względu na ich delikatne działanie wymagane jest zastosowanie większej liczby zabiegów. Ciekawym rozwiązaniem są też opryski EM-ami (efektywne mikroorganizmy). Ich działanie polega na opryskiwaniu roślin szczepami bakterii i grzybów, które hamują rozwój szkodników na roślinach.

Możemy także przygotować środki ochrony roślin w domu. Własnoręcznie przygotowane opryski możemy sporządzić z wywaru z cebuli, czosnku, mniszka lekarskiego czy pokrzywy. Wywar z czosnku działa odstraszająco na mszyce, przędziorki, a także na wielkopąkowca porzeczkowego. W walce z mszycami pomocna jest także mieszanka z mleka i wody w stosunku 1:1 i opryski z niej bądź opryski z wody wymieszanej z szarym mydłem.

Naturalne metody zwalczania szkodników na działce

Jeżeli Twoja działka została zaatakowana przez szkodniki, możesz pozbyć się ich w naturalny sposób, nie wykorzystując przy tym ani grama chemii. Ślimaki i gąsienice można z powodzeniem pozbierać i zanieść w miejsce oddalone od Twoich grządek. Uprawy można przykryć folią z dziurkami – będzie ona uniemożliwiała dostęp do roślin, a jednocześnie nie będzie znacząco ograniczała dostępu do dwutlenku węgla, tlenu i promieni słonecznych. Doskonałym wyjściem jest również stworzenie warunków mieszkalnych dla stworzeń, które zjedzą szkodniki. Są nimi na przykład jeże, ropuchy i żaby. Schronienie dla nich można zbudować ze sterty kamieni i gałązek.

Kolejną naturalną metodą jest posadzenie w ogrodzie roślin, które odstraszają gryzonie, ślimaki i inne szkodniki. Przykładem takich roślin są: szałwia, która odstrasza gąsienice, ślimaki i mszyce, żyto, które redukuje liczbę glebowych szkodników czy majeranek ogrodowy, działający odstraszająco na szkodniki warzyw kapustnych i marchwi.

Wiesz już, jak zadbać o, zarówno doniczkowe rośliny w domu, jak i uprawne w Twoim ogrodzie. Pamiętaj o odpowiedzialnym doborze roślin w sklepie i stworzeniu dla nich optymalnych warunków. W razie problemów możesz posłużyć się gotowymi preparatami ze sklepu lub stworzyć równie dobre samodzielnie. Nie zapominaj także o metodach w 100% naturalnych – na pewno znajdziesz w swoim ogrodzie materiały na budowę domu dla jeży. Niech Twój ogród rozkwitnie!

Autor
Współautorem publikacji jest Poradnik Ogrodniczy – największy portal ogrodniczy w Polsce.
Rate this post

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *