Hodowla pieczarek

Grzyby w Polsce są popularnym przysmakiem. Dodaje się je szczególnie do zup, mięs, sosów, marynuje się, a także służą jako przystawka. W okresie letnim dostępne są nie tylko w sklepach spożywczych, ale także na straganach ze świeżą żywnością. Obecnie w przetwórstwie wykorzystuje się pieczarki, które stanowią towar eksportowy dla rynku niemieckiego. Hodowla tych grzybów może stać się dochodowym przedsięwzięciem.

Na początku warto poszukać odbiorcy polskiego, zagranicznego lub skupu w niedalekiej odległości. Jest to podstawa, ponieważ stały odbiór pieczarek gwarantuje zysk i krótszy okres przechowywanie ich w odpowiednich warunkach. Do prowadzenia własnej pieczarkarni niezbędna jest hala, która stanowi największy koszt inwestycyjny. Jest to wydatek minimum 100 tys. zł. Warto także zastanowić się nad dzierżawą terenu, gdzie wcześniej prowadzono także pieczarkarnię. Następnie należy także zbudować pomieszczenie do obróbki pieczarek, kotłownię do ogrzewania hali. Grzyby muszą mieć prawidłowy wzrost, dlatego istotna jest stała wysoka temperatura. Z kolei do rozwożenie należy zakupić samochód. Pieczarki potrzebują odpowiedniego podłoża, czyli kostek z grzybnią, torfu, nawozów i stałego dostępu do wody. To są podstawowe koszty inwestycji. Dochodowość tego biznesu jest uwarunkowana od ilości hal, które będą wykorzystywane do hodowli. Im jest ich więcej, tym hodowla staje się bardziej rentowna. W tym przypadku jest to koszt powyżej 1 mln złotych. Zabezpieczenie finansowe jest istotne podczas prowadzenia tego biznesu.

Biznes z hodowlą grzybów staje się opłacalny uwzględniając liczbę hal, ich powierzchnię, ceny zakupu poszczególnych elementów produkcyjnych, odpowiednich oprysków, a także docelowego miejsca odbioru. Stały odbiorca, regularnie płacący przyczyni się do rozwoju pieczarkarni.

 

Rate this post


Czytelnicy szukali również:

  • hodowla pieczarek
  • hodowla owiec
  • pieczarki biznes
  • hodowla pieczarek biznes

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *