Dom opieki dla seniorów

Społeczeństwo się starzeje i jest to sytuacja występująca na terenie całej Europy. Uwzględniając wydłużający się okres życia ludzi, mamy wielu seniorów na emeryturze, którzy będą potrzebowali profesjonalnej opieki medycznej. Jest to możliwość dla przedsiębiorców, aby budować lub modernizować domy opieki. Patrząc na obecne czasy, zapotrzebowanie na tego typu placówki będzie się zwiększać. I tu jest szansa na własny biznes. Nie jest to tanie przedsięwzięcie, ale generujące dochody. Oczywiście prowadząc dom spokojnej starości należy spełniać określone warunki. Placówka nie może mieć więcej niż 100 pensjonariuszy. Wpływ na to mają przepisy prawne. Z kolei minimalna liczba osób to 50. Jest to podyktowane względami ekonomicznymi, ponieważ tylu ludzi pozwala osiągać zyski dla przedsiębiorcy.
Budynek także musi spełniać określone warunki m.in. nie może być ograniczeń architektonicznych, część mieszkalna powinna być zlokalizowana na parterze, wyjątkiem jest dostęp do windy. Pokoje mogą być maksymalnie dla trzech osób, łazienki i toalety wyposażone w specjalne uchwyty, pozwalające na swobodne korzystanie z pomieszczeń. Dom opieki powinien także posiadać pokój dziennego pobytu, jadalnię, pralnię i suszarnię. Ważne jest także odpowiednie żywienie, opieka medyczne, a także usługi pielęgnacyjne. Warunków, które należy spełnić jest wiele. Po ich zrealizowaniu należy napisać wniosek, aby prowadzić dom opieki i zwrócić się właściwego wojewody. Łącznie z wnioskiem załącza się dokumenty potwierdzające tytuł prawny do budynku, potwierdzenia umożliwiające prowadzenie placówki, poświadczenie o niekaralności osoby, która będzie kierować domem opieki, a także informacje o niezaleganiu z płatnościami wobec instytucji państwowych ZUS i US.
Prowadzenie domu opieki wymaga całodobowej opieki, profesjonalnej pomocy i osobistego zaangażowania. Jest to wymagający biznes, ale dający satysfakcję i zadowolenie dla osób, które lubią towarzystwo seniorów.

Przykładowe koszty inwestycji dla kilkudziesięciu pensjonariuszy:

 • aranżacja i przystosowanie obiektu: 900 tys. zł
 • wyposażenie medyczne oraz pomieszczeń: 900 tys. zł

Suma: 1,8 mln

Miesięczne koszty:

 • utrzymanie seniorów: 50 x 1 tys. zł: 50 tys. zł
 • wynagrodzenie pracowników: 35 tys. zł
 • zaopatrzenie w środki czystości, jedzenie: 10 tys. zł
 • media: 5 tys. zł

Suma: 100 tys. zł

Przychody:

 • Pobyt pensjonariuszy: 50 x 2,2 tys. zł

Suma: 110 tys. zł

Dochód: 10 tys. zł

Rate this post


Czytelnicy szukali również:

 • biznes plan dom spokojnej starości
 • biznes plan dps
 • dom spokojnej starości biznes plan
 • biznes plan dom starców

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

 1. Żbik pisze:

  ciekawy materiał dla kogoś kto jak ja poszukuje
  śreniej ceny wyposażenia podstawowego domu pomocy.

  POZDRAWIAM e.ŻBIKOWSKA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *