Nawozy uniwersalne czy dedykowane?

Aby plony były satysfakcjonujące właściciele ogrodów i pół uprawnych bardzo często muszę zdecydować się na zastosowanie wybranych nawozów. Dzięki temu można jak najdłużej cieszyć się pięknem zachwycających roślin. Wybór nawozów jest naprawdę duży. Różni producenci oferują naprawdę szerokie możliwości. Dostępne są zarówno nawozy dedykowane dla poszczególnych gatunków kwiatów jak i nawozy uniwersalne. Warto wiedzieć, która wersja jest lepsza i na, którą powinno się zdecydować.

Uniwersalne nawozy

Nawozy uniwersalne charakteryzują się specyficznym składem. Można w nich znaleźć kilka składników, które są istotne dla wielu gatunków roślin. Dzięki temu z pewnością nie zaszkodzą żadnym roślinom. Warto jednak zaznaczyć, że dla niektórych gatunków nawozy uniwersalne nie są wystarczające i nie pozwalają na uzyskanie wymaganych efektów. Nawozy uniwersalne mogą mieć różne składy. Dobrym rozwiązaniem jest dokładne zapoznanie się z ofertą sklepów przyrodniczych i wybranie najlepszego rozwiązania. 

Dedykowane nawozy 

Nawozy dedykowane to specjalistyczna grupa środków, które są przygotowywane specjalnie dla danych gatunków roślin. W swoim składzie posiadają one składniki odżywcze odpowiednie dla odpowiednich roślin. Inne produkt powinno się używać dla roślin kwitnących, a inny dla roślin jadalnych. 

W sklepach dostępne są specjalne nawozy dla warzyw i ziół. Ponadto można wyróżnić także bardziej specjalistyczne nawozy do roślin strączkowych, bulwiastych itd. Osobną grupą środków są nawozy dedykowane dla drzewa i krzewów liściastych lub iglastych. Zawierają one składniki, które najlepiej wpływają na rozwój tych roślin. Niektóre nawozy sprawiają, że iglaki lub odmiany liściaste będą szybko rosły i rozrastały się, inne preparaty sprawiają, że rośliny stają się gęste, bujne, a ich kolor jest niepowtarzalny. 

Większość nawozów dedykowanych powinno być używane do końca lipca. Po przekroczeniu tego terminu poszczególne pędy przestają rosnąć i drewnieją. 

Nawozy uniwersalne czy dedykowane 

Osoby zastanawiające się czy wybrać nawozy uniwersalne czy dedykowane powinny zdecydować się na tą drugą grupę produktów. Starannie wybrany skład będzie miał zdecydowanie lepszy wpływ na stan roślin niż ogólne preparaty nadające się do wszystkich roślin. Jak wspomniano wcześniej w sklepach można znaleźć środki idealnie do nawożenia traw, iglaków, pelargonii, róż, hortensji, surfinii itd. Są one dedykowane dla konkretnej grupy roślin i wychodzą na przeciw ich potrzebom, gwarantując odpowiedni rozwój i wzrost. 

Przed zakupami warto sprawdzić czy istnieje nawóz dedykowany do konkretnej grupy roślin. Ważne jest także dopasowanie nawozu do stanu rośliny np. niektóre środki odpowiadają za wzrost, inne za kwitnienie czy odporność przeciw chorobom. Ponadto jedna grupa nawozów stosowana jest poza okresem kwitnienia, a  inna w czasie kwitnienia. Warto dokładnie zapoznać się ze składem, a także ze sposobem aplikacji. Tylko wtedy można osiągnąć zamierzony cel. 

Nawozy do roślin przydają się w wielu sytuacjach. Dzięki nim uprawa poszczególnych gatunków jest o wiele lepsza, a plony są większe. Nawozy dedykowane jak i uniwersalne są często wykorzystywane zarówno przez amatorów, którzy chcą zadbać o rośliny w swoim ogródku jak i przez profesjonalnych ogrodników, sadowników i rolników. Szczególnie polecane są produkty organiczne, które są bezpieczne dla roślin i dla otoczenia. Jest to bardzo ważne zwłaszcza w przypadku roślin jadalnych. W razie problemów z wyborem właściwego specyfiku warto poprosić o pomoc specjalistów. 

Autor:
Artykuł został przygotowany przy współpracy z ogrodniczym sklepem internetowym Sklep Dla Ogrodu oferującym wiele produktów do ogrodu
Rate this post

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *