Telekomunikacja – czy warto nadal w nią inwestować

Dynamiczny rozwój firm oferujących usługi telefonii komórkowej w wielu przypadkach pozwolił inwestorom na osiąganie bardzo wysokich zwrotów z inwestycji. Od kilku lat jednak polski rynek zachowuje się tak, jakby wśród klientów nastąpiło nasycenie usługami telefonicznymi i internetowymi, dlatego próby wejścia na rynek, podejmowane przez kolejne firmy, najczęściej kończą się niepowodzeniem. Jednocześnie także operatorzy telefoniczni poszerzają swoje usługi o telewizję cyfrową czy stają się dostawcami usług internetowych.

radio-masts

Jedną z firm, która rozpoczynała jako lokalny operator telefoniczny, jest Netia. Oczywiście operator nadal oferuje usługi telefonii stacjonarnej, która jest połączona w pakiety z telewizją, Internetem czy nawet usługami telefonii komórkowej. To właśnie pakietowanie usług, dzięki którym klienci mogą zaoszczędzić w porównaniu z kosztem usług, które nabywaliby pojedynczo, sprawia, że operatorzy mogą się rozwijać i oferować klientom kolejne usługi.

Zmienia się również rynek usług, oferowanych przez operatorów. Niezwykle popularny jeszcze dwa lata temu Internet LTE, który był nazywany niezwykle szybkim Internetem bezprzewodowym, obecnie staje się standardem. Większość obszaru Polski pozwala na korzystanie z LTE, choć sami użytkownicy nie zawsze sobie z tego zdają sprawę. Kolejnym chwytliwym hasłem sprzed kilku lat była telewizja cyfrowa, która dzięki wdrożeniu unijnej dyrektywy stała się dostępna dla każdego i obecnie jest traktowana ponownie jako standard. Podobnie wielu dostawców usług telewizyjnych operuje kanały w systemie jakości HD, przy czym sama usługa jest znana klientom od paru lat. W tym przypadku upowszechnienie telewizji HD zbiegło się w czasie z odejściem od telewizji analogowej, która musi być nadal utrzymywana.

Co zatem czeka operatorów telefonicznych? Klienci mogą zaobserwować, że operatorzy telefoniczni oferują coraz więcej usług, które nie zawsze są bezpośrednio związane z ich podstawową działalnością. O ile nie dziwi, że operator komórkowy oferuje również usługi telefonii stacjonarnej, telewizji cyfrowej oraz Internetu, to jednak zaskakuje, że ci sami operatorzy prześcigają się w ofertach usług finansowych, a od niedawna zaczęli oferować nie tylko produkty bankowe, ale również tańszy prąd.

Rate this post

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *