Hodowla trzody
Spożycie wieprzowiny utrzymuje się na stałym poziomie około 40 kg rocznie na statystycznego mieszkańca. Jest to dobra informacja dla obecnych i przyszłych hodowców tego rodzaju mięsa.
W opinii rolników hodujących trzodę najbardziej optymalną sytuacją warunkującą zyski są trzy cykle produkcyjne. Między każdym rozrodem powinien być czas na czyszczenie i dezynfekcję pomieszczeń. Zima nie jest korzystnym okresem, ponieważ koszty produkcji wzrastają poprzez ogrzewanie chlewni. Przyszli hodowcy muszą spełnić określone kryteria oraz zapewnić warunki bytowe zwierzętom. Na każdą sztukę powinno być przeznaczone około 1m? powierzchni, musi być miejsce na przechowywanie paszy. Istotna jest także kubatura pomieszczeń. W wyższym obiekcie jest znacznie lepsza cyrkulacja powietrza. Podczas upalnych letnich dni prosiaki odczuwają także wysoką temperaturę. W wyniku czego mniej jedzą, gorzej się czują, a w konsekwencji czynniki te wpływają na jakość ich mięsa. Najlepsza temperatura dla hodowli to 19?C. Zwierzęta egzystują w specjalnych kojcach, w których jest dostęp do wody oraz pożywienia. Znaczące jest także pomieszczenie na gnojowicę, gdyż powinno być zlokalizowane pod chlewnią. Jednocześnie odpowiednio duże, aby nie było potrzeby opróżniania go przed zakończeniem procesu produkcji tuczników.
Prowadzenie hodowli może odbywać się w dwóch cyklach. Zamknięty polega na tym, iż to rolnik zajmuje się produkcją od zapłodnienia, aż do sprzedaży tuczników. Drugi cykl polega na zakupie młodych trzytygodniowych prosiaków i dostarczaniu ich do właściciela danej hodowli. Czas produkcyjny trzody trwa około 3,5 miesiąca. Poprzez stosowanie odpowiednich pasz zwierzęta mają mięsność około 60 procentową i mogą osiągać wagę do 120 kgw momencie sprzedaży. Pokarm dla nich składa się z odpowiedniej mieszanki zbóż m.in. pszenicy, kukurydzy, pszenżyta, koncentratu białkowego połączonego z witaminami.
Budowę chlewni dla trzody należy przemyśleć rozważnie. Jest to dość często uwarunkowane planem zagospodarowania przestrzennego danej miejscowości. Specyficzny zapach jest uciążliwy, szczególnie dla mieszkańców zamieszkujących otoczenie budynków hodowli. Drugim aspektem jest odpowiednia współpraca z odbiorcami naszych tuczników. Przed rozpoczęciem produkcji należy podpisać kontakt, co powinno zapewnić zysk obu stronom umowy.
Koszt inwestycji:
- budowa chlewni o powierzchni 400 m?: 360 tys. zł
Koszty miesięczne:
- wstawienie prosiąt około 500 sztuk: 128 tys. zł
- pasza: 108 tys. zł
- koncentrat dodawany do paszy: 10 tys. zł
- energia, woda: 6 tys. zł
Suma: 252 tys. zł
Przychody:
- 500 szt. x 120 kg x 4,9 = 294 tys. zł
Dochód: 42 tys. zł
Czytelnicy szukali również:
- koszt budowy chlewni na 500 sztuk
- budowa chlewni koszt
- ile kosztuje budowa chlewni
- szukam skupu jaj zielononóżek