Program do prowadzenia księgi podatkowej

Rachunkowość jest dziedziną, z którą niemal każdy ma styczność, a szczególnie jeśli prowadzi działalność gospodarczą. Jednak księgowania czy prawidłowo prowadzona księga podatkowa (kpir) w firmie, nie jest prostą czynnością dla laika, tym bardziej że przepisy podatkowe zmieniają się bardzo często, nie tylko z początkiem nowego roku. Dlatego też warto zainwestować w odpowiedni kpir program księgowy, który zdecydowanie ułatwi choćby np. obliczanie podatku dochodowego. W niniejszym artykule zostaną zaprezentowane najważniejsze kwestie, na które należy zwrócić uwagę przy dokonywaniu zakupu oprogramowania dla firmy.

Elementy programu

Podstawową funkcją takiego programu księgowego jest oczywiście możliwość zaewidencjonowania dokumentów i na ich podstawie wyliczenie podatku dochodowego, który należy zapłacić w określonym terminie do właściwego organu skarbowego. Jeśli przedsiębiorca jest płatnikiem podatku VAT, to kolejnym ważnym elementem będzie możliwość ewidencji rozliczeń z tego tytułu. Wówczas różnica między podatkiem naliczonym a należnym będzie musiała zostać zapłacona do urzędu skarbowego. W przypadku większych firm przydatnymi pakietami będą również: pakiet do generowania pism urzędowych, a także wezwań do zapłaty, not korygujących, not odsetkowych itp., pakiet do rozliczeń podróży służbowych krajowych i zagranicznych, pakiet do prowadzenia ewidencji zatrudnienia, tj. kadr, płac, urlopów, rozliczeń z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych itp., pakiet do drukowania gotowych formularzy przelewów zarówno do organów podatkowych, jak i do kontrahentów.

program mała księgowość

Na co jeszcze zwrócić uwagę? 

Ważną kwestią jest także łatwość obsługi oprogramowania. Popularnie wykorzystywana księga podatkowa jest jedną z najprostszych form rozliczania podatku dochodowego, jednak skomplikowany program księgowy może w dużym stopniu utrudnić tę czynność. Co więcej, dokonując zakupu, nie należy kierować się wyłącznie ceną. Często najtańsze programy są niedopracowane i nie mają niezbędnych aktualizacji. Warto zwrócić uwagę, czy istnieje możliwość pracy na kilku stanowiskach (np. 2-3 komputerach) i założenia kolejnych firm, co jest szczególnie istotne, jeśli przedsiębiorca jest właścicielem więcej niż jednego podmiotu. Ciekawą propozycją jest samodzielne skonfigurowanie programu księgowego poprzez dobór modułów. Taką możliwość daje Super Księga Podatkowa (SKP), wówczas płacimy jedynie za to co jest nam potrzebne w prowadzeniu firmy. Ważne jest także by, z uwagi na zmieniające się przepisy, taki kpir program był na bieżąco aktualizowany.

Rate this post

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *