Szkoła tańca – ruch i zdrowie
Boom na szkoły tańca nastąpił po emisji telewizyjnych programów tanecznych kilka lat temu. Ludzie byli spragnieni nowej rozrywki. A obecnie sami mogą nauczyć się ciekawych form tanecznych przychodząc na zajęcia. Wiek, wykształcenie, kolor skóry nie ma znaczenia. Wystarczą chęci i można łączyć pasję z utratą kalorii jednocześnie. Szkoły tańca są różne, mniej lub bardziej profesjonalne. Ważne jest, aby wyrobić sobie markę na rynku poprzez zatrudnianie wykwalifikowanej kadry tancerzy. Jest to wyznacznik stałych klientów przez długi czas.
Na początku należy poszukać odpowiedniego lokalu. Niezbędne są dwie sale wyposażone w lustra, klimatyzację, odpowiednie nagłośnienie, toalety i szatnie dla kobiet i mężczyzn. Dodatkowo można zorganizować małą kawiarnię, aby klienci mogli coś wypić lub zjeść przed i po treningu. Wystarczająca powierzchnia to 200 ? 300 m?. Kolejnym zadaniem jest znalezienie instruktora lub instruktorki. Warto skonsultować się z osobami, które mają znajomości w środowisku tanecznym. Jest wtedy szansa, że zatrudni się profesjonalistę z doświadczeniem. Godzina pracy takiego specjalisty to od 100 ? 200 zł. Najczęściej pomiędzy szkołą, a instruktorem podpisuje się umowy o dzieło lub zlecenie. W ten sposób instruktor jest bardziej elastyczny i może pracować w kilku miejscach.
Klienci są wymagający i chcą uczestniczyć w ciekawych zajęciach. Dlatego właściciele muszą śledzić najnowsze trendy z kraju i ze świata, aby być konkurencyjnymi. W zależności od zapotrzebowania można organizować zajęcia dla dzieci w formie zabaw rytmicznych lub ruchowych z wykorzystaniem akompaniamentu. Następnie taniec towarzyski, zajęcia solo, samba, rumba, a także kursy dla nowożeńców. Dla ludzi szukających oryginalnych form są m.in. tańce afrykańskie, bachata, tango bachata, zumba, style nowoczesne, hip-hop lub jazz.
Zwrot z inwestycji powinien być w ciągu jednego roku. Wpływ na to ma odpowiednia kalkulacja przedsięwzięcia. Właściwie dopasowane ceny kursów powinno przyczynić się do rozwoju szkoły tańca. Przeciętnie 8 zajęć kosztuje od 160 ? 200 zł. Początkowo grupy mogą być nieliczne do 10 osób. Ale z upływem czasu wszystko się może zmienić. Odpowiednia reklama i ciekawa oferta powinny spowodować wzrost frekwencji na zajęciach. Do rozwijania szkoły niezbędna jest kreatywność. Warto pomyśleć także o warsztatach tanecznych połączonych z pokazaniem kuchni i tradycji krajów z których wywodzi się dany taniec. Dodatkowo można organizować firmowe imprezy taneczne, a w czasie lata obozy i kolonie z tańcem.
Przykładowe koszty inwestycji:
- przystosowanie lokalu: 55 tys. zł
- wyposażenie: 35 tys. zł
- akcesoria: 6 tys. zł
- reklama szkoły: 9 tys. zł
Suma: 105 tys. zł
Miesięczne koszty:
- instruktorzy: 9 tys. zł
- czynsz: 8 tys. zł
- media: 2,8 tys. zł
- reklama: 5 tys. zł
- pracownik biurowy: 2,1 tys. zł
- koszty imprez firmowych: 5 tys. zł
- koszty imprez tanecznych: 8 tys. zł
- koszty warsztatów: 1,8 tys. zł
Suma: 41,7 tys. zł
Przychody:
- organizacja imprez firmowych: 7 tys. zł
- organizacja imprez tanecznych: 13 tys. zł
- sprzedaż karnetów na kurs: 180 x 170 = 30,6 tys. zł
- organizacja warsztatów: 4 tys. zł
Suma: 54,6 tys. zł
Dochód: 12,9 tys. zł
Czytelnicy szukali również:
- biznes plan szkoła tańca
- biznes plan szkoły tańca