Farma wiatrowa – naturalna energia
Inwestycja w pole wiatrakowe jest opłacalne i przyszłościowe. Natomiast sama realizacja jest kosztowna (kilka milionów złotych) i czasochłonna. Uzyskanie niezbędnych pozwoleń trwa czasami kilka lat. W przepisach prawa istnieje wiele ograniczeń związanych z miejscem stawiania wiatraków. Występuje często dezaprobata ze strony lokalnych społeczności, a także negatywny wpływ urządzeń na krajobraz. Pomimo tak wielu czynników są firmy i przedsiębiorcy, którzy inwestują pieniądze w elektrownie wiatrowe.
W Polsce jest potencjał, aby stawiać farmy wiatrowe. Na początku należy kupić działkę, aby postawić wiatrak. Następnie istotna jest turbina i montaż do konstrukcji wiatraka. Obniżenie kosztów inwestycji można uzyskać poprzez zakup turbin używanych. Często sprowadzane są z Holandii lub Niemiec. Dodatkowe koszty to przyłączenie do sieci energetycznej i wykonanie badań wietrzności w miejscu stawiania konstrukcji. Najtańszym sposobem uzyskania informacji są dane najbliższej farmy wiatrowej. Musi być jednak zlokalizowana w promieniu 15 km od miejsca naszej inwestycji. Wtedy pozyskane dane są najbardziej wiarygodne, ponieważ siła wiatru jest podobna. Kolejna możliwość to informacje ze stacji meteorologicznej.
Wybór miejsca lokalizacji jest bardzo istotny. W odległości mniejszej niż 3 km nie może się znajdować las, ponieważ prędkość wiatru ulega zmianie. Według przepisów wiatraki muszą stać od 200 ? 500 m od dróg i zabudowań mieszkalnych. Należy pamiętać, że elektrownia wiatrowa zajmuje powierzchnię minimum 20 m?. Fundament jest wkopany na głębokość metra, a jego średnica to 25 metrów.
Następne etapy to uzyskanie wielu pozwoleń. W urzędzie gminy uzyskuje się decyzje o warunkach zabudowy na podstawie dokumentów budowlanych z opisem technicznym elektrowni. Potem sporządza się projekt przyłącza energetycznego. Najlepiej zrobi to projektant, który konsultuje się z najbliższym zakładem energetycznym. Niezbędny jest także geolog i jego badania gruntu, aby zaprojektować właściwie fundamenty. Następnie można złożyć wniosek o pozwolenie na budowę. Pozytywne rozpatrzenie wniosku umożliwia budowę fundamentów. Zakończenie budowy związane jest z powiadomieniem inspektora nadzoru budowlanego, straży pożarnej, inspektora pracy. Następnie należy uzyskać także pozwolenie na użytkowanie energii wiatrowej. Z kolei dostarczanie energii elektrycznej związane jest z wysłaniem wniosku do Urzędu Regulacji Energetyki. Ostatni etap to umowa z zakładem energii elektrycznej na sprzedaż. Przepisów, pozwoleń jest wiele, ale inwestycja zwraca się w dłuższym czasie.
Przykładowe koszty inwestycji
- pozwolenia i badania środowiskowe: 240 tys. zł
- koszt i instalacja turbiny: 4,9 mln zł
- dzierżawa terenu na rok: 100 tys. zł
- podłączenie do sieci: 18 tys. zł
Suma: 5, 26 mln zł
Miesięczne koszty
- dzierżawa terenu: 8,3 tys. zł
- konserwacja urządzeń: 1,8 tys. zł
Suma: 10,1 tys. zł
Przychody
- Sprzedaż 400 MWh x 200 zł = 60 tys. zł
Dochód 49,9 tys. zł
Czytelnicy szukali również:
- biznes plan elektrowni wiatrowej
- biznesplan elektrownia wiatrowa
- biznes plan farma wiatrowa
- https://superbiznes eu/farma-wiatrowa-naturalna-energia/