Agencja ubezpieczeniowa – bezpieczeństwo

Ubezpieczenia były, są i będą, ponieważ ludzie potrzebują zabezpieczenia swojego życia, rodziny i przyszłości. Jest to potrzeba społeczeństwa wynikająca z obecnych realiów. A sama sprzedaż polis jest dochodowa w dłuższej perspektywie działalności. Wpływ na taki stan ma ilość pozyskanych klientów i utrzymywanie z nimi dobrych relacji.

Prowadzenia własnej agencji wymaga spełnienia kilku podstawowych warunków. Na początku należy zawrzeć umowę z określonym towarzystwem ubezpieczeniowym. Następnie dokonać wpisu w Rejestrze Agentów Ubezpieczeniowych. Kolejnym elementem procesu jest uzyskanie uprawnień do sprzedawania produktów danego towarzystwa. Jest to możliwe podczas szkoleń produktowych, sprzedażowych i zdaniu egzaminu. Uzyskuje się w ten sposób wpis do KNF.
Działalność można prowadzić na kilka sposobów. Jednym z nich jest stała placówka. Zlokalizowana najlepiej przy głównej ulicy, blisko punktów handlowych, usługowych lub urzędów. To wpływa na znaczny przepływ klientów. Plusem jest łatwość parkowania aut w niedalekiej odległości przez klientów. Innym sposobem działalności jest praca agentów mobilnych. Ich praca związana jest z umiejętnościami sprzedażowymi bezpośrednio u ludzi. Agenci tego typu nie potrzebują biura, a jedynie laptop, telefon i auto. To są jego narzędzia pracy.

Rozpoczynając działalność agenta lub prowadząc biuro ubezpieczeniowe warto zastanowić się jakie produkty, polisy będą w ofercie. Możliwości jest wiele od polis majątkowych poprzez życiowe do finansowych. Należy określić z iloma towarzystwami będziemy współpracować. Skupienie się na jednej firmie czy poszerzyć ofertę o kolejne funkcjonujące na rynku. Im więcej możliwości tym klient ma większy wybór w jednym miejscu. Nie musi szukać kolejnych towarzystw. Z kolei multiagencja ma obowiązek spełniać wymagania agenta, który sprzedaje polisy ubezpieczeniowe każdego z towarzystw. Poza tym musi wykupić polisę OC o wartości kilku tysięcy złotych.

Przed rozpoczęciem działalności biura warto przeprowadzić analizę rynku. Przede wszystkim należy spojrzeć na konkurencję, ile już działa takich punktów w okolicy, jaki rodzaj produktów oferują. Czy korzystnie jest otworzyć kolejny punkt? Przyszły agent musi także posiadać nadwyżkę środków finansowych, aby nie utracić płynności finansowej. Zrobić biznesplan na kolejne dwa lata i określić przychody i rozchody. Wynika to z faktu, że placówka może zacząć zarabiać dopiero po kilu miesiącach. Biznes ubezpieczeniowy jest długofalowy, gdzie pierwsze lata działalności to stworzenie określonego portfela klientów i pozytywnego wizerunku firmy. Dopiero potem zaczynają się rekomendacje, stałe relacje, comiesięczne prowizje z polis.

Działalność agencji ubezpieczeniowej wymaga zaangażowania. Stałego szkolenia sprzedażowego, produktowego, rozwijania umiejętności interpersonalnych oraz cierpliwości. Wynika to z faktu, że klienci wiążą się z agencją na lata.

Przykładowe koszty inwestycji:

 • wyposażenie lokalu: 18 tys. zł
 • przystosowanie pomieszczeń: 5 tys. zł
 • szkolenia: 3,5 tys. zł

Suma: 26,5 tys. zł

Miesięczne koszty:

 • czynsz: 3 tys. zł
 • media: 1 tys. zł
 • wynagrodzenie dwóch pracowników: 5 tys. zł

Suma: 9 tys. zł

Przychody:

 • Sprzedaż polis: 60 tys. zł

Dochody:

 • prowizja 25 procent od każdej polisy: 15 tys. zł

ostatecznie po odliczeniu kosztów: 6 tys. zł

Rate this post


Czytelnicy szukali również:

 • biznes plan agencji ubezpieczeniowej
 • biznes plan agencja ubezpieczeniowa
 • mobilna kosmetyczka biznes plan
 • biznes plan mobilna kosmetyczka

Możesz również polubić…

2 komentarze

 1. AJAMA pisze:

  Witam, jestem na etapie otwierania swojej działalności i poszukując odpowiedzi na pytanie dotyczące otwierania swojej firmy przypadkowo trafiłem na tą stronę… dzieki

 2. aga pisze:

  Chyba każdy agent chciałby otrzymywać prowizję na poziomie 25%. Autor nie ma wiedzy w tym temacie.
  Gdyby w tym biznesie były takie dochody to co drugi Polak byłby agentem ubezpieczeniowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *