Test: sprawdź swoją wiedzę na temat ubezpieczeń komunikacyjnych!

Sądzisz, że o ubezpieczeniach komunikacyjnych wiesz wszystko? Jesteś mistrzem w tej dziedzinie i wyrwany ze snu w środku nocy na wszystkie pytania odpowiedziałbyś bezbłędnie? Weź udział w naszej zabawie. Zobacz pytania testowe i zanotuj odpowiedzi na nie. Następnie sprawdź, czy pokrywają się z naszymi. Zrób test także znajomym i przekonajcie się, kto wie o ubezpieczeniach komunikacyjnych najwięcej!

Pytania testowe ? ubezpieczenia komunikacyjne

1. Które ubezpieczenia komunikacyjne są obowiązkowe?

2. Które ubezpieczenie komunikacyjne umożliwia uzyskanie odszkodowanie, gdy Twój współpasażer ucierpi podczas wypadku drogowego?

3. Które ubezpieczenie zwolni Cię z płacenia odszkodowania, gdy potrącisz rowerzystę?

4. Kto i kiedy może zrezygnować z ubezpieczenia komunikacyjnego?

5. Czy można nie płacić OC, posiadając pojazd mechaniczny?

6. Czy OC jest honorowane za granicą?

7. Czy można korzystać z OC po poprzednim kierowcy po zakupie auta?

Odpowiedzi na pytania o ubezpieczenia komunikacyjne

Odpowiedź 1: W Polsce obowiązkowe jest tylko jedno ubezpieczenie komunikacyjne: OC. Pozostałe, np. autocasco, NNW czy Assistance, możesz dokupić, jedna decyzja należy wyłącznie do Ciebie. Z kolei za brak OC lub zwłokę w opłacie składki czekają Cię wysokie kary.

Odpowiedź 2: Tym ubezpieczeniem jest NNW, czyli ochrona od następstw nieszczęśliwych wypadków. Wystarczy, by wykupił ją właściciel samochodu, a rozciąga się na wszystkich pasażerów. Niezależnie od tego, kto zawinił w kolizji, poszkodowanym przysługuje odszkodowanie w wysokości kwoty wyliczonej procentowo z sumy ubezpieczenia na podstawie rozległości obrażeń. Dowiedz się o NNW więcej: https://kioskpolis.pl/ubezpieczenia-nnw-komunikacyjne/.

Odpowiedź 3: Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, czyli OC, to polisa chroniąca Cię od wypłacania odszkodowania pokrzywdzonemu w wypadku, kolizji lub innej szkodzie drogowej. W pewnym przypadkach ubezpieczyciel może jednak zażądać od Ciebie zwrotu pieniędzy, np. gdy prowadziłeś pod wpływem alkoholu lub bez uprawnień.

Odpowiedź 4: Z ubezpieczenia komunikacyjnego może zrezygnować każdy jego posiadacz ubezpieczonego pojazdu mechanicznego oraz w każdej chwili. Tylko w wybranych sytuacjach jednak wypowiedzenie będzie miało skutek natychmiastowy. Przykłady to podwójne ubezpieczenie, kradzież samochodu, wyrejestrowanie go z innego powodu.

Odpowiedź 5: Tylko w sytuacjach wyjątkowych, jednak odpowiedź brzmi: tak, można. Przykładem są właściciele starych samochodów zarejestrowanych jako zabytkowe. W okresie, w którym pojazdy stoją w garażu nie są użytkowane, mogą nie mieć ważnego OC. Tylko gdy właściciel zdecyduje się jeździć, potrzebuje OC. Może wówczas nabyć krótkoterminowe, np. 30-dniowe.

Odpowiedź 6: Nie wszędzie. Na terenie Unii Europejskiej i krajach współpracujących ? tak. W innych kierowca potrzebuje albo Zielonej Karty, albo u

bezpieczenia granicznego. Obie polisy mają ten sam zakres co OC, tyle że są krótkoterminowe, np. 15- lub 30-dniowe.

Odpowiedź 7: Jak najbardziej tak. Prawo do korzystania z OC po poprzednim właścicielu przysługuje każdemu nabywcy samochodu. Warto jednak pamiętać, że takie ubezpieczenie komunikacyjne automatycznie się nie przedłuża. Aby zapewnić ciągłość ochrony i nie płacić kary, trzeba wykupić nowe OC wcześniej.

Rate this post

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *