Stacja paliw – znakomity interes

Na inwestycje w stację benzynowa potrzeba dużego kapitału, czasami jest to kwota kilku milionów złotych. Atutem dla przyszłego przedsiębiorcy może stanowić brak konkurencji w pobliżu. W ten sposób jesteśmy bezkonkurencyjni na określonym terenie i mamy dochodowy interes ze sprzedaży paliwa. Podstawą jest oczywiście dobra lokalizacja. Najlepiej budować obiekty tego typu przy drogach z dużym przepływem aut m.in. drogi ekspresowe, autostrady, główne skrzyżowania w miastach, przejścia graniczne, centra handlowe. To tylko niektóre z lepszych miejsc.
Istnieją trzy sposoby otwarcia własnej stacji. Jest możliwość kupna istniejącej infrastruktury, wybudowanie nowego obiektu od podstaw oraz dzierżawa. Sami właściciele oraz najemcy mogą prowadzić stację benzynową jako osoby fizyczne lub prawne poprzez odpowiednią spółkę prawa handlowego. Dodatkowo należy dysponować środkami finansowymi lub mieć odpowiednią zdolność kredytową. Działka pod inwestycję powinna mieć około 3,5 tys. m? oraz zapis w planie zagospodarowania pod usługi. Koszt samej działki jest wysoki, do tego dany teren musi także uzyskać pozwolenie od zarządcy drogi na wymagane zjazdy publiczne. Ponadto należy także uzyskać raport o oddziaływaniu inwestycji na środowisko naturalne. Koncerny paliwowe także pomagają swoim partnerom biznesowym w kwestii wiedzy oraz doświadczenia. Przed otwarciem stacji należy uzyskać wymagane koncesje i pozwolenia administracyjne. Czas oczekiwania jest uzależniony od urzędników państwowych i weryfikacji z obowiązującymi przepisami.
Do wyposażenia stacji potrzebne będą także dystrybutory. Istnieje możliwość zabrania ich w leasing co także wiąże się z dużymi kosztami. Niezbędne są także nawierzchnie, pasy włączenia i wyłączenia tzw. wjazdy i zjazdy. Zbiorniki na paliwo to wydatek około 3 milionów złotych. To są jedne z największych kosztów infrastruktury obiektu. Oczywiście poza wymienionymi jest wiele innych.
Franczyzobiorcy także nie mają ułatwionego zadania. Istnieje możliwość, że wniosek które składają do koncernu paliwowego może być także odrzucony. Przede wszystkim franczyzodawca weryfikuje przyszłą lokalizację stacji benzynowej. Wstępna ocena położenia nie rokująca dobrze na przyszłość jest nieopłacalne. Jest to jeden z czynników, którego nie sposób przewidzieć dla swojej inwestycji.
W kraju działa prawie tysiąc stacji na zasadzie umowy franczyzowej. Rozwój tych obiektów jest uzależniony od wysokich opłat wstępnych. Stanowią one około 10 procent kwoty inwestycji, czyli 150 ? 300 tys. złotych. Potem franczyzobiorca musi zapłacić miesięczne należności, które są uzależnione od wartości obrotu danej stacji. Jest to około 5 do 15 procent. Wszelkie opłaty zależą od wielu czynników m.in. lokalizacji, wielkości obiektu, dodatkowych usług, sklepu, myjni samochodowej, bazy noclegowej i wielu innych. Przystąpienie do sieci ma wiele atutów dla przyszłego partnera. Koncerny pomagają dostosować stacje do swoich ogólnych standardów. Stwarza to możliwość funkcjonowania pod znana marką co wpływa na rozpoznawalność. Istotny jest także dostęp do różnych kart flotowych, ogólnokrajowa reklama, marketing, a także bezpłatne szkolenia. Oprócz tych czynników jest także zagwarantowana stała dostawa paliwa, korzystne ceny zakupu, rabaty, a czasami odroczone terminy płatności. Minusem jest zmienność realiów i popytu na paliwa. Nierentowne stacje są zamykane z uwagi na rozbudowę infrastruktury drogowej. Nowe drogi generują duży przepływ aut. Z kolei obiekty zlokalizowane przy starych szlakach komunikacyjnych są znacznie mniej odwiedzane przez kierowców. Wniosek jest jednoznaczny stacje benzynowe muszą powstawać w miejscach największego przepływu samochodów. Tylko w ten sposób można generować zyski.
Zwrot inwestycji jest długoterminowy i stanowi to 10 do 15 lat. Wszystko związane jest z wieloma czynnikami m.in. wielkością stacji paliw, wielkością samej inwestycji oraz przychodów ze sprzedaży paliw oraz innych produktów. Wielu właścicieli poszerza asortyment, aby nie zarabiać tylko na sprzedaży paliwa. Otwierają małą gastronomię, sklep przy stacji, parking dla TIR-ów, myjnię samochodową. Większe inwestycje wymagają odpowiedniej powierzchni, którą należy posiadać. Pomimo tych wszystkich plusów i minusów franczyza na rynku dystrybucji pali staje się coraz bardziej popularna.

4/5 - (1 vote)


Czytelnicy szukali również:

  • koszt budowy stacji paliw
  • koszt otwarcia stacji benzynowej
  • biznes plan stacji paliw
  • ile zarabia właściciel stacji paliw

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. Kasiaa pisze:

    w pełni zgadzam się z tytułem artykułu, a gdyby ktoś potrzebował więcej informacji na ten temat to zapraszam także tutaj cenabiznesu.pl/-jak-zalozyc-stacje-paliw

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *