Wzornictwo ludowe – sztuka użytkowa

Kultura polska i historia są także ciekawe. Ludzie powinni eksponować tą odmienność w pozytywnym znaczeniu. Ukazywać etno design oraz pokazywać rodakom i obcokrajowcom polską jakość. Nie tylko trendy zagraniczne mają szansę rozwoju, ale także nasze rodzime produkty. Tutaj ma szansę sztuka użytkowa, regionalna i niecodzienna. W zależności od regionu Polski są różne wyroby, a produkowane ręcznie mają szansę na promocję. Wszystko uzależnione jest od pomysłu, kooperacji z producentami. Dla początkujących dobrym rozwiązaniem jest udział w projektach kulturalnych, ludowych związanych z wystawami lokalnymi, pokazami mody, które są inspirowane folklorem. W ten sposób można poznać środowisko artystów ludowych, pasjonatów etnografii oraz projektantów. Wiedza pozyskana podczas spotkań z tymi ludźmi jest bardzo przydatna podczas prowadzenia własnego biznesu związanego z folklorem. Na początku swojej działalności należy także poszukać odpowiednich kanałów dystrybucji oraz artystów tworzących rękodzieło. Kontakt z producentami jest bardzo istotny, ponieważ należy dobrać odpowiedni asortyment, wzory, możliwości produkcyjne oraz określić rodzaj współpracy. Nie ma możliwości zakupu wyrobów regionalnych w hurtowniach. Produkty te są oryginalne i trudno jest kupić w normalnych sklepach.
Potem wprowadza się  wyroby na rynek lokalny, regionalny i krajowy. Najtańszym sposobem jest sklep internetowy, wtedy niweluje się koszty bieżące np. wynajem lokalu. Do prowadzanie działalności w sieci potrzebne są także firmy zewnętrzne m.in. projektanci strony internetowej, agencja reklamowa, a także grafik i fotograf. Są to zabiegi mające podnieść oglądalność oraz sprzedaż wyrobów folklorystycznych. W kolej fazie można otworzyć sklep stacjonarny i wprowadzić system franczyzowy. Wszystkie te etapy są oczywiście przesunięte w czasie. Nic nie dzieje się natychmiastowo.
Wyroby sprzedawać można każdemu. Najczęściej są to osoby indywidualne, firmy, pasjonaci kultury regionalnej. Produkty mogą być oryginalnym prezentem z okazji rodzinnej rocznicy lub gadżetem dla gości odwiedzających przedsiębiorstwa.
Folklor z reguły kojarzy się ze staromodnym wzornictwem, wsią. Nowoczesne sklepy sprzedające tego typu produkty muszą dostosować się do wymagań rynku i klienta. Nowe aranżacje, wyraźne kolory, design to podstawa dzisiejszej sprzedaży. Prowadzenie biznesu związane jest z realizowaniem własnych pasji, ponieważ folklor powinien być odzwierciedleniem nas samych.

Rate this post


Czytelnicy szukali również:

  • biznes plan rękodzieło
  • biznes plan rękodzieło artystyczne

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *