Dinoland – Park jurajski
W Polsce rozwinął się interes prowadzenia parku jurajskiego. Turyści są chętni, aby oglądać prehistoryczne gady w naturalnych rozmiarach. Kształci się w ten sposób rodzaj turystyki historyczno ? przyrodniczej. Ludzie są zachwyceni, gdy gady poruszają się lub wydają charakterystyczne dźwięki. Parki są wynikiem ekranizacji filmu Park Jurajski oraz możliwością przybliżenia ludziom życia sprzed milionów lat. Jednocześnie w miejscu tworzenia tych obiektów znaleziono szkielety, ślady dinozaurów. Te odkrycia jeszcze bardziej przybliżyły powstawania parków. Jednocześnie stały się bardziej wiarygodne dla turystów. Dinoparki mają nie tylko uczyć, ale także bawić dzieci oraz dorosłych.
W parkach zatrudniani są profesjonaliści, którzy potrafią w przystępny sposób wyjaśnić historię tych zwierząt. Wycieczki są oprowadzane przez pasjonatów w swojej dziedzinie. Właściciele parków kooperują z instytucjami naukowymi, ekspertami. W ten sposób powstają reprodukcje modeli dinozaurów w oparciu o dokładne dane. Niektóre parki oferują możliwość obejrzenia scenek rodzajowych, poznawania historii planety Ziemi oraz zabawę na placach rozrywki. Na terenie wystawy zlokalizowane są restauracje, aby posilić się po wyczerpującym zwiedzaniu. Wystrój lokali nawiązuje także do tematyki prehistorycznej, gdzie ściany ozdobione są malowidłami skamieniałości, muszli, roślin, śladów zwierząt.
Parki powinny zachęcać turystów do zwiedzania poprzez ciekawe ekspozycje, atrakcje. Atrakcyjne propozycje odróżniają się od konkurencji. Łącząc interesujące rozwiązania z odpowiednią promocją parku można spodziewać się zysków. Im bardziej realistyczne modele tym większa gwarancja na masowe odwiedziny. Projekty dinozaurów naturalnych rozmiarów to koszt od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych. Często sprowadzane są także z Chin lub USA. Inwestycja w parki prehistoryczne jest wieloletnia. W czasie prowadzenia tej działalności należy także uwzględnić ryzyko spadku koniunktury na tego typu atrakcje. Rozwiązaniem jest inwestycja w budowę klasycznych parków rozrywki z kolejkami górskim, karuzelami, basenami. Jest to zabezpieczenie na przyszłość.
- Koszt inwestycji: 1- 20 mln zł
- Miesięczne koszty: od kilkudziesięciu do kilkuset tys. zł
- Miesięczny zysk: 120 ? 230 tys. zł
- Zwrot inwestycji: 4 i więcej lat
- Promocja: kilkaset tysięcy zł