Na czym polega faktoring międzynarodowy? Definicja, rodzaje, korzyści
Twoja firma rozpoczyna działalność na zagranicznym rynku? A może już od dawna ma wielu kontrahentów w innych krajach? Poprzez faktoring międzynarodowy możesz zadbać o stabilność działalności i uniknąć niewypłacalności w kontaktach z kontrahentami.
Twoja firma rozpoczyna działalność na zagranicznym rynku? A może już od dawna ma wielu kontrahentów w innych krajach? Poprzez faktoring międzynarodowy możesz zadbać o stabilność działalności i uniknąć niewypłacalności w kontaktach z kontrahentami. Artykuł został napisany przy współpracy z serwisem efaktor.com.pl.
Czym jest faktoring międzynarodowy?
Międzynarodowy faktoring jest usługą umożliwiającą finansowanie faktur wystawianych zagranicznym kontrahentom za sprzedane towary oraz usługi.
W ramach faktoringu międzynarodowego możliwe jest uzyskanie środków z wystawionej faktury już w ciągu paru dni, gdy kontrahent jeszcze jej nie opłacił. Dzięki temu możliwe jest zachowanie płynności finansowej firmy, ponieważ pozyskane środki można przeznaczyć wtedy na bieżące wydatki.
Faktoring międzynarodowy – rodzaje
Międzynarodowe finansowanie faktur skierowane jest zarówno do eksporterów, jak i do importerów, dlatego też jest prowadzone w dwóch wariantach:
Faktoring eksportowy
Przeznaczony jest dla przedsiębiorców, którzy sprzedają swoje towary za granicę. Wówczas bardzo często stosuje się długie terminy płatności faktur, które mogą wynosić nawet 120 dni. Tak długi termin zapłaty powoduje, że eksporter narażony jest na zatory płatnicze.
Poprzez finansowanie faktur firma eksportująca towary za granicę może uzyskać środki w krótkim czasie i zachować swoją płynność finansową. Dodatkowo firmy faktoringowe pomagają klientom w weryfikacji kontrahentów na zagranicznym rynku, świadczą usługi w zakresie doradztwa technicznego i prawnego związanego z działalnością za granicą.
Faktoring importowy
Drugim wariantem faktoringu międzynarodowego jest faktoring importowy. Jak działa faktoring importowy?
Usługa ta skierowana jest do krajowych firm sprowadzających towary z innych krajów. Odbywa się ona przy współpracy z faktorem importowym poprzez cesję wierzytelności. Następnie faktor importowy przekazuje zapłatę faktorowi eksportowemu. Gdy natomiast kontrahent nie zapłaci, faktor importowy odpowiedzialny jest za prowadzenie windykacji należności.
Jakie korzyści ma międzynarodowy faktoring?
Wśród najważniejszych korzyści faktoringu międzynarodowego warto wskazać na:
– Większe bezpieczeństwo w zawieraniu nowych umów z zagranicznymi kontrahentami,
– Szybki dostęp do pieniędzy, nawet w przypadku faktur z długim terminem płatności,
– Lepszą płynność finansową przedsiębiorstwa,
– Pomoc w weryfikacji kontrahentów przez faktora, co redukuje ryzyko zawarcia umowy z nierzetelnym partnerem,
– Monitoring należności oraz płynności finansowej prowadzony przez faktora,
– Dodatkowe usługi związane z działalnością zagraniczną, na przykład porady prawne.
Poprzez zróżnicowane korzyści faktoring międzynarodowy jest zatem atrakcyjnym wyborem dla firm prowadzących działalność na rynkach zagranicznych, które chcą uniknąć ryzyka niewypłacalności.