Jak używać karty kredytowej, by w pełni skorzystać z możliwości, które daje? Podpowiadamy

Kiedy znajduje się w odpowiednich rękach, a użytkownik ma wiedzę jak z niej skorzystać, może przynieść mu szereg korzyści. U nieodpowiedzialnych osób najpewniej spowoduje kłopoty finansowe i nadmierne zadłużenie. Podpowiemy jak używać karty kredytowej, by w pełni móc skorzystać z zalet ?darmowego kredytu?.

Od czego zależy limit na karcie i co nam daje

Otrzymując kartę kredytową, uzyskujemy szybki dostęp do udzielonego nam limitu kredytowego, ustalonego w momencie jej wydania. Może on wynieść do 50 tysięcy zł, i jest przyznawany w zależności od naszych możliwości finansowych. Co to nam daje? Dzięki temu będziemy mogli w szybki i bezpieczny sposób dokonywać bezgotówkowych zakupów produktów i usług w Internecie czy w punktach z obsługą terminali płatniczych (np. sklepy, hotele) na całym świecie. Karta pozwala też na wypłacanie gotówki z bankomatu czy dokonywanie tradycyjnego przelewu bankowego, jednak w takim wypadku musimy liczyć się często z koniecznością zapłaty dodatkowej prowizji.

Jak działa karta kredytowa?

  • okres rozliczeniowy

Obowiązuje zasada okresu rozliczeniowego i ?bezodsetkowego?, wynoszącego razem np. do 52 dni (termin może być inny w zależności od banku czy posiadanej karty). Polega to na tym, że w ustalonym 30-dniowym okresie rozliczeniowym możemy płacić kartą wydając przyznane środki. Następnie bank przysyła nam rozliczenie ich wykorzystania i wskazuje termin spłaty bez naliczenia odsetek. Termin to tzw. okres ?bezodsetkowy? czyli następne 22 dni po okresie rozliczeniowym. W praktyce chodzi o to, że jeśli dokonamy płatności w pierwszym dniu okresu rozliczeniowego, wówczas kwotę za tę płatność możemy zwrócić bankowi bez odsetek po 52 dniach. Jeśli np. w ostatnim, trzydziestym dniu, to mamy jedynie 22 dni na oddanie. Jak wynika z naszego przykładu, mamy do 52 dni na spłatę bez ponoszenia przez nas kosztów. Wykorzystany i spłacony limit w terminie, automatycznie się odnawia.

  • programy lojalnościowe

Dodatkową korzyścią jest możliwość skorzystania z różnych rabatów czy programów lojalnościowych, co może przełożyć się na niższe koszty dokonywanych zakupów.

  • tradycyjna karta a naklejka

Sama karta może mieć postać standardowego ?plastiku? z dobrze nam znanej karty płatniczej lub formy naklejki (tzw. Sticker), którą możemy nakleić np. na telefon komórkowy, czyli coś co zawsze mamy przy sobie. Może być wydawana i wznawiana za darmo lub za określoną opłatą. Tak samo jest z jej miesięcznym kosztem użytkowania.  Należy bezwzględnie w momencie podejmowaniu decyzji o jej założeniu zapoznać się z ?Tabelą opłat i prowizji?

 

Jesteś właścicielem karty? Poznaj dobre praktyki

Posługiwania się kartą kredytową polega na poznaniu następujących zasad:

  1. Płacąc kartą kredytową musimy mieć świadomość, że korzystamy z nie swoich pieniędzy, tylko należących do banku, czyli zaciągamy kredyt.
  2. Wykorzystujemy ją jedynie do płatności bezgotówkowej, bowiem wówczas możemy skorzystać z jej podstawowej cechy, jaką jest spłata zadłużenia w wyznaczonym terminie bez naliczonych dodatkowych kosztów, czyli odsetek.
  3. Nie wyciągamy gotówki z bankomatu. Jeśli z jakiegoś powodu musieliśmy to zrobić, spłacamy wypłaconą kwotę w jak najszybszym czasie. Musimy mieć świadomość, że w tym konkretnym przypadku zapłacimy prowizję od wypłaty i bank od razu zacznie naliczać od tej kwoty odsetki.
  4. Zawsze spłacajmy kwotę całkowitą do spłaty w wyznaczonym terminie. Nigdy nie przekraczajmy terminu. Wówczas nie zostaną nam naliczone żadne odsetki. Czyli dokonując zakupów, z góry powinniśmy już wiedzieć z czego ją spłacimy (np. wynagrodzenie, posiadane oszczędności, jakaś premia).
  5. Jeśli z jakiś powodów finansowych nie możemy spłacić całości, spłaćmy w wyznaczonym czasie nie mniej niż ustalone minimalne 5% kwoty zadłużenia. Chowajmy kartę i nie korzystajmy z niej, aż jej w całości nie spłacimy.
  6. Pamiętajmy, że jeśli dokonujemy płatności w walucie innej niż nasza karta, która jest prowadzona w polskich złotówkach, zostaniemy obarczeni kosztami prowizji i przewalutowania.
  7. Dokonujmy zakupów świadomie i w sposób zdyscyplinowany. Uważajmy na promocje i zakupy tzw. impulsowe, czyli nieplanowane i dokonywane na podstawie impulsu zakupowego. Nie szalejmy na zakupach, tylko płacimy za wcześniej przemyślane zakupy.

Poznając i wdrażając te najprostsze zasady posługiwania się kartą, będziemy mogli w pełni skorzystać z jej walorów i korzyści jakie nam daje.

Rate this post

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *