Czym jest biznes franczyzowy?
Biznes franczyzowy to nic innego jak prowadzenie działalności gospodarczej z wykorzystaniem istniejącej już, rozpoznawalnej firmy o przetestowanym modelu biznesowym. Z tego typu rozwiązania najczęściej korzystają osoby, które chcą prowadzić własny biznes, ale brakuje im pomysłu. Zakupienie licencji franczyzowej wiąże się z podjęciem biznesu pod szyldem franczyzodawcy. Obie strony decydując się na współpracę muszą podpisać umowę, która jest wiążąca i narzuca im wzajemne obowiązki.
Rodzaje franczyzy
Ze względu na rodzaj działalności wyróżnić można dwa rodzaje franczyzy:
- dystrybucyjna – dotyczy dystrybucji danego asortymentu towarów
- usługowa – dotyczy wykonywanych usług
Do pierwszej kategorii zalicza się prowadzenie sklepów spożywczych, odzieżowych, stacji paliw itp. W tego typu biznesie franczyzodawca udostępnia franczyzobiorcy znaki towarowe, wiedzę sprzedażową, wizualizację punktu handlowego oraz wiedzę z zakresu marketingu, obsługi klienta i merchandisingu.
Do drugiego rodzaju zalicza się prowadzenie usług gastronomicznych, edukacyjnych, finansowych czy hotelarskich. W tym przypadku osoba podejmując się prowadzenia franczyzy otrzymuje dostęp do receptur, oprogramowania i prawo do korzystania ze znaków towarowych. Również sposobów wykonywania konkretnej usług nie stanowi tajemnicy. Franczyzodawca oferuje wsparcie w aranżacji punktu usługowego i szkoleni personel w zakresie obsługi klienta.
Zalety dla franczyzobiorcy
Niekwestionowaną zaletą franczyzy dla przedsiębiorcy jest prowadzenie działalności pod nazwą znanej marką. Korzystając z renomy utrwalonej w pamięci społeczeństwa łatwiej jest zdobyć klientów. Kolejną korzyścią jest wsparcie ze strony franczyzobiorcy. Znalezienie odpowiedniego lokalu, pomoc przy zatowarowaniu, liczne szkolenia pracowników w zakresie prowadzenia biznesu, księgowości, kontroli to tylko nieliczne z działań. Warto wspomnieć też o korzyściach, jakie wynikają z kampanii reklamowych i promocyjnych franczyzodawcy organizowanych na skalę ogólnokrajową. Dla pojedynczego przedsiębiorcy koszt reklamy w mediach byłby tak wysoki, że mógłby być nie jest możliwy do zrealizowania. Warunki, jakie są negocjowane z kontrahentami czy dostawcami zazwyczaj są dużo bardziej korzystne.
Wady dla franczyzobiorcy
Umowa pomiędzy franczyzodawcą a franczyzobiorcą opiera się na kontroli. Franczyzobiorca jest właścicielem firmy, ale musi nią kierować zgodnie z warunkami określonymi w umowie. Dotyczą one narzucenia wysokiej jakości i standardów. Przedsiębiorca, który ich nie dotrzymuje, ma niekorzystny wpływ nie tylko na własną firmę, ale też na całą sieć franczyzową. Za korzystanie z gotowego przepisu na prowadzenie biznesu franczyzobiorca zmuszony jest ponosić koszty takie jak: wstępna opłata franczyzowa, uiszczanie bieżących opłat czy wpłaty na fundusz marketingowy. Również rozwiązanie umowy wiąże się z pewnymi ograniczeniami zarówno w zakresie sprzedaży, jak i z przeniesieniem praw do firmy. Dobry wizerunek franczyzobiorcy może z biegiem lat znacznie się pogorszyć z przyczyn niezależnych od franczyzobiorcy i mieć niekorzystny wpływ na wyniki finansowe prowadzonej działalności gospodarczej.
Więcej informacji Artykuł powstał we współpracy z https://franczyzawpolsce.pl/baza-sieci – bądź na bieżąco. |