Lokaty jako sposób na bezpieczne oszczędzanie

Wiele osób może zadać sobie pytanie ? jak bezpiecznie oszczędzać pieniądze? Sposobów jest przynajmniej kilka, ale większość z nas skłania się ku produktom bankowym. Lokowanie oszczędności w banku jest najpopularniejszą metodą odkładania środków pieniężnych na przyszłość w naszym kraju.

Lokaty charakteryzują się bezpieczeństwem ze względu na to, że są oferowane przez banki. Banki są instytucjami zaufania publicznego, które przyjmują depozyty i udzielają kredytów. Podlegają prawu bankowemu i muszą spełniać wymogi kapitałowe. Oprócz tego, środki ulokowane w bankach objęte są ochroną Bankowego Funduszu Gwarancyjnego do równowartości 100 tys. euro. Oznacza to, że w przypadku bankructwa banku, środki w nim zdeponowane zostaną wypłacone przez BFG.

BFG chroni oszczędności Polaków zdeponowane w bankach i SKOK-ach. Ochronie podlegają wszystkie produkty bankowe o charakterystyce oszczędnościowe ? czyli konta osobiste, rachunki oszczędnościowe czy też lokaty terminowe. Warto zaznaczyć, że ochronie nie podlegają np. polisolokaty.

skarbonka-z-pieniedzmi

Równowartość 100 tys. euro w złotych to kwota bardzo duża. Po przeliczeniu na PLN okazuje się, że gwarancjami bankowymi objęte są depozyty o wartości nawet powyżej 400 tys. zł. Gdy bank bankrutuje, jego klienci mają nawet 5 lat na zgłoszenie się do BFG. Odszkodowania wypłacane są w ciągu 20 dni roboczych od zgłoszenie roszczeń.

Produkty oszczędnościowe dostępne w banku nie tylko gwarantują bezpieczeństwo, ale również są w stanie zapewnić minimalne zyski. Jest on uzależniony od wysokości oprocentowania. Jednak należy zaznaczyć, że nie wszystkie produkty bankowe posiadają oprocentowanie. Spośród produktów bankowych, które służą do oszczędzania najchętniej wybieramy lokaty bankowe. To właśnie lokaty posiadają najwyższe oprocentowanie i dlatego są najczęściej wybierane. Przed wyborem lokaty warto sprawdzić dokładnie warunki banków i porównać oprocentowanie. Można to zrobić znajdując w sieci ranking lokat np. na serwisie polskabankowosc.com.pl.

Wszystkie depozyty bankowe są objęte gwarancjami BFG, co stanowi o ich bezpieczeństwie. Nawet w przypadku danego banku. Środki zdeponowane na lokatach i rachunkach bankowych zostaną nam zwrócone. Z tego względu, warto trzymać oszczędności w banku ? przynajmniej w jakiejś części.

Rate this post

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *