Co to znaczy czynny żal?
Co zrobić, gdy podczas rozliczenia z urzędem skarbowym doszło do błędu? Warto złożyć czynny żal. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, czym dokładnie jest, co powinno się w nim znaleźć i jak wysłać czynny żal online.
Czynny żal – co to?
Najprościej rzecz ujmując, czynny żal można wyrazić wówczas, gdy doszło do naruszenia przepisów podatkowych. Przed wysłaniem czynnego żalu, należy jednak upewnić się, że są spełnione wszystkie konieczne przesłanki. Oto kilka przykładów sytuacji, w których warto złożyć czynny żal:
- Niezłożenie zeznania podatkowego w odpowiednim terminie,
- Niezłożenie pliku JPK_V7M w ustawowym terminie,
- Niezłożenie VAT-R w ustawowym terminie,
- Nieopłacenie podatku PIT lub VAT w określonym terminie.
Niestety czynny żal nie zawsze uchroni przed karą. Będzie bezskuteczny, jeśli zostanie złożony, kiedy organ ścigania zdążył już wyraźnie udokumentować popełnienie przestępstwa lub wykroczenia skarbowego. Czynny żal będzie także nieskuteczny, jeśli zostanie złożony po rozpoczęciu przez organ ścigania czynności mającej na celu ujawnienie przestępstwa lub wykroczenia skarbowego.
Czynny żal – co powinno się w nim znaleźć?
Jak przygotować czynny żal? Urząd skarbowy wymaga umieszczenia odpowiednich informacji. Podaj w nim swoje dane, adresata czynnego żalu, charakter i okoliczności popełnionego czynu, a także informacje o osobach związanych z jego popełnieniem. Podaj również informacje na temat tego, czy ten czyn udało Ci się już naprawić. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, opisz, jakie kroki zamierzasz podjąć i w jakim terminie.
Czynny żal to tylko jeden z wielu tematów, którymi warto się zainteresować jako przedsiębiorca. Jeśli prowadzisz swoją działalność gospodarczą lub chcesz ją założyć, sprawdź treści dostępne na stronie https://podatkiprogramisty.pl/. Każdy obecny i przyszły działacz w branży IT znajdzie tam moc przydatnych informacji. Warto zapisać się do newslettera, aby być zawsze na bieżąco.
Jak wysłać czynny żal online?
Czynny żal należy złożyć do urzędu, w którym się rozliczasz. Warto wspomnieć, że można zrobić to nie tylko osobiście, ale także bez wychodzenia z domu. Czynny żal online? Okazuje się, że to nic skomplikowanego.
Możesz zrobić to przez e-Urząd Skarbowy lub za pomocą ePUAP. Wystarczy się zalogować, wybrać odpowiednią zakładkę i postępować według instrukcji. Online znajdziesz także czynny żal wzór. Warto w odpowiedni sposób przygotować ten dokument.
Aby zalogować się na e-Urząd, potrzebujesz profilu zaufanego, e-dowodu osobistego, dostępu do bankowości elektronicznej, aplikacji mObywatel. Po zalogowaniu:
- Wybierz opcję Złóż dokument,
- Kliknij Zawiadomienie o popełnieniu czynu zabronionego,
- Stwórz pismo czynnego żalu i wyślij je do urzędu skarbowego.
Najważniejszym elementem wypełniania pisma jest oczywiście szczegółowe opisanie zaistniałej sytuacji, podanie powodów i wyrażenie żalu. Kolejne etapy składania pisma w zaproponowanych tutaj serwisach zostały przygotowane w taki sposób, że wysłanie czynnego żalu nie sprawia problemów.