Wymiana walut ? online czy stacjonarnie?

Z kantorów wymiany walut w Polsce możemy korzystać już od ponad 20 lat, ale wymiana walut stała się bardzo popularna dopiero za rozpowszechnieniem się kantorów online. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo jakie są wady i zalety kantorów online i stacjonarnych, dzięki czemu łatwiej będzie Wam wymieniać euro i inne waluty po najkorzystniejszej cenie.

Największe zalety i wady kantorów internetowych

W Polsce zainteresowanie kantorami online rośnie w bardzo szybkim tempie w odróżnieniu od tradycyjnych kantorów, w których to liczba klientów z miesiąca na miesiąc systematycznie spada. W dzisiejszych czasach zdecydowanie największym problemem kantorów internetowych jest bardzo niewielkie zaufanie do nich. Bardzo wiele osób w naszym kraju nie wie nawet, że istnieją kantory internetowe, a jak już wiedzą, to nie mają zielonego pojęcia jak działają. Na szczęście sytuacja ta bardzo szybko się zmienia i wynika to głównie z faktu, że wymiana walut online jest zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem i to nie tylko pod względem finansowym.

Korzystny spread

Ogromną przewagą kantorów online jest również to, że możemy na bieżąco śledzić aktualne kursy walut i sprzedawać lub kupować waluty 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu. Kantory online są o wiele tańsze niż ich stacjonarne odpowiedniki. Spread przy wymianie euro na złotówki może zaczynać się już od 0,5%. Różnica jest bardzo odczuwalna jeżeli wymieniamy bardzo duże ilości walut. Według najnowszych danych w Polsce już ponad 50% kredytobiorców korzysta z kantorów online, aby spłacić swoje kredyty walutowe.

Wygoda i oszczędność czasu

Ogromnym plusem jest również olbrzymia wygoda. Dzięki Internetowy cała operacja może być zrealizowana w kilka minut, za pomocą kilkunastu kliknięć myszką. Jedyną barierą może okazać się konieczność posiadania konta walutowego, ale w dzisiejszych czasach większość banków umożliwia utworzenia takiego konta za pomocą prostego wniosku. Dzięki kantorom online można więc zaoszczędzić nie tylko mnóstwo pieniędzy, ale również sporo cennego czasu oraz nerwów.

Największe zalety stacjonarnych kantorów

Największą zaletą kantorów stacjonarnych jest oczywiście kwestia zaufania. Jest to ogromny plus przede wszystkim dla tych osób, które bardzo rzadko korzystają z Internetu i nie mają zielonego pojęcia jak przeprowadzić, nawet bardzo proste transakcje online. Dużym plusem kantorów stacjonarnych jest również ich duża dostępność. W dzisiejszych czasach kantory stacjonarne znajdują się niemal w każdym większym lokalnym centrum handlowym lub na dworcu. Sprawdzanie kursu walut jest również bardzo proste, zwłaszcza, że do dyspozycji mamy zazwyczaj elektroniczne tablice, gdzie widnieją aktualne kursy walut.

Największe wady stacjonarnych kantorów

Największym minusem jest oczywiście spread, który utrzymuje się na poziomie 4-5% (4 razy większy niż w przypadku kantorów internetowych). W kantorach stacjonarnych jeżeli chcemy wymieniać duże kwoty euro, to możemy wynegocjować lepsze kursy walut. Wymiana walut w kantorach stacjonarnych jest bardzo prosta, ale wbrew pozorom nie musi to być zaletą. Nowoczesne kantory online oferują swoim klientom wiele dodatkowych opcji takich jak np. alerty sms o atrakcyjnych kursach, czy też możliwość automatycznego zlecania wymiany, w momencie kiedy np. euro osiągnie oczekiwany przez nas kurs.

Artykuł powstał przy współpracy z kantorem stacjonarnym z Nowego Sącza – Kantorem Centuś.

Rate this post

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *