Lokaty bankowe na polskim rynku bankowości

Aktualnie coraz więcej Polaków jest zainteresowanych oszczędzaniem. Nie powinno to nikogo dziwić, w końcu każdy z nas chce mieć jakieś zabezpieczenie na przyszłość. Najbardziej bezpieczną formą inwestycji są lokaty oraz konta oszczędnościowe. Osoby, które nie mają doświadczenia na giełdzie, powinny zacząć przygodę z inwestowaniem właśnie od tych produktów. Są one bardzo popularne, obecnie chyba nie ma banku w którym nie moglibyśmy otworzyć takiego rachunku. Ofert jest wiele, jednak jak wybrać najlepszą? Dowiedzmy się.

Na co zwrócić uwagę wybierając lokatę?

Wybierając lokatę powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na wysokość oprocentowania. To w końcu od niego najbardziej są uzależnione odsetki, jakie otrzymamy po zakończeniu depozytu. Wyróżniamy dwa typy oprocentowania: stałe i zmienne. W przypadku tego pierwszego, jego wysokość określana jest na samym początku, dzięki czemu ilość uzyskanych odsetek możemy obliczyć już w momencie podpisania umowy. Jeśli chodzi o oprocentowanie zmienne to jak sama nazwa wskazuje, nie jest stałe i może się zmieniać podczas trwania umowy. Aktualnie banki raczej skłaniają się ku oprocentowaniu stałemu, zmienne jest już coraz rzadziej spotykane.

niesamowite-lokaty-jaka-wybrac

Kolejnym ważnym czynnikiem wpływającym na wysokość otrzymanych odsetek jest kapitalizacji. Na czym ona polega? Otóż kapitalizacja to częstotliwość dopisywania odsetek do kapitału zgromadzonego na lokacie. Im częściej się ona odbywa, tym wyższy zysk dla nas.

Lokaty można zakładać zarówno na długi jak i krótki okres. Przed wyborem należy się dobrze zastanowić na jak długo możemy sobie pozwolić na zamrożenie naszej gotówki, albowiem wcześniejsze zerwanie umowy grozi utratą części zebranych do tej pory odsetek, a czasem nawet całości.

Promocje, promocje?

Wydawać by się mogło, że lokaty długoterminowe powinny mieć wyższe oprocentowanie, niż te zakładane na krótszy okres. W końcu bank może dłużej dysponować naszymi pieniędzmi. W praktyce wygląda to jednak nieco inaczej. Często lokaty krótkoterminowe objęte są różnego rodzaju promocjami, dzięki czemu można liczyć na wyższe oprocentowanie. Należy jednak pamiętać, że tego typu oferty to chwyt marketingowy, używany w celu zdobycia nowych klientów. W związku z czym produkty objęte promocją są przeznaczone tylko dla nowych klientów banku i skorzystać z nich można tylko raz.

Więcej informacji znajdziesz na serwisie polskabankowosc.com.pl poświęconemu finansom osobistym

Rate this post

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. Kontomania pisze:

    Obecnie w części lokat nie grozi utrata odsetek za wcześniejsze ich zerwanie, co jednak nie zmienia sytuacji że większość aktualnych ofert lokat niestety jest po prostu słaba.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *