Biznesplan firma sprzątająca. Od czego zacząć i jak planować?

Od dłuższego czasu marzy nam się własny biznes, zamiast praca dla kogoś. To my wtedy, ustalamy zasady i sami jesteśmy sobie Panami. Jednak zamierzamy spróbować czegoś nieskomplikowanego, a jednocześnie pozwalającego na rozwój w przyszłości. Jednym z biznesów, który będzie zawsze potrzebny, na mapie, są usługi sprzątające. Jednak zanim otworzymy własną firmę, potrzebujemy posiadać dobrze opracowany biznesplan, który ułatwi nam ten trudny start w świecie biznesu. Czym on jest? Od czego zacząć? Czy można jakoś ułatwić sobie stworzenie, takiego biznesplanu?

Dlaczego firma oferująca usługi sprzątające?

Firm dużych, średnich i małych w naszym rejonie zawsze znajdziemy kilkanaście. Firmy mają swoje biura, magazyny oraz czasami hale produkcyjne. Pracownicy, którzy skończą pracę, udają się na zasłużony odpoczynek. Jednak przychodząc do firmy z samego rana, chcą, aby ich miejsce pracy było czyste i schludne. Właśnie do świadczenia takich usług potrzebna jest firma sprzątające, która zajmie się doprowadzeniem do porządku hal, magazynów lub biur, aby ludzie wykonujący konkretne zadania byli skupieni tylko na nich. Usługi sprzątania, pomimo iż nie brzmią, jak skomplikowany biznes, jak każde tego rodzaju przedsięwzięcie niosą ze sobą pewien procent ryzyka. Abyśmy dobrze przygotowali się, do wejścia na rynek oraz abyśmy zminimalizowali ryzyko porażki, potrzebujemy dobrego biznesplanu.

 

Biznesplan, czyli?

Za tą nazwą nie kryje się nic skomplikowanego, a biznesplan, jest po prostu dokumentem, w którym opisujemy plan na nasz biznes, w tym przypadku firmę sprzątającą. Dokument taki powinien zawierać koncepcję rozwoju naszej firmy, jej cele długo i krótkoterminowe, skonkretyzowane opisy usług, które chcemy świadczyć oraz analizę poziomu ryzyka. Co jest bardzo ważną, dla nas informacją, nie ma żadnego szkicu jak mamy stworzyć taki biznesplan. Ma on być przede wszystkim logiczny i spójny, a podczas jego opracowania ułożymy sobie wszystkie potrzebne nam informacje, które mogą okazać się niezbędne podczas zakładania firmy sprzątającej (np.: czy możemy liczyć na jakieś dotacje, w jakiej wysokości oraz jakie warunki musimy spełnić).

 

Gotowy biznesplan firmy sprzątającej?

Naszego biznesplanu nie musimy tworzyć sami i samemu szukać wszystkich informacji. Na rynku istnieją firmy, które oferują gotowy biznesplan dla firmy sprzątającej. Co ważne w takim gotowcu mamy wiele niezbędnych informacji, których poszukiwanie samemu zajęłoby nam mnóstwo czasu. Gotowy plan biznesowy firmy sprzątającej zawierza między innymi:

– analizę SWOT,
– kosztorys,
– rozpisana strategia marketingowa,
– wnioski z analizy SWOT,
– kalkulację wpływów i wydatków oraz uzasadnienie do nich.

Wiele z tych elementów zajęłoby nam długie tygodnie, a w tym przypadku, ponosimy niewielkie koszty i dostajemy wszystkie niezbędne informacje. Co ważne wszystkie dokumenty są stworzone z dbałością o ich zgodę z zapisami regulaminowymi, dzięki czemu w dużym stopniu podnosimy naszą szansę na otrzymanie dotacji dla naszej firmy sprzątającej.

 

Analiza SWOT

W planie biznesowym bardzo duże znaczenie odgrywa analiza SWOT i wnioski z niej płynące. Zakładając własną firmę, ponosimy pewne ryzyko, a SWOT jest jego analizą.

S – strenghts, oznacza mocne strony naszej firmy. Wszystko, co jest jej atutami (lokalizacja, cena usług, konkurencyjność).

W – weaknesses, oznacza słabe strony naszej firmy. Tutaj musimy wpisać wszystko to, co uważamy za słabości naszej firmy. Jest to bardzo ważna rubryka w całej analizie, ponieważ dzięki niej stwarzamy sobie możliwość ich minimalizowania (słabych stron) w przyszłości.

O – opportunities, oznacza szansę, jakie stwarza prowadzenie naszej firmy sprzątającej. Tan dział ma nam uświadomić, jakie możliwości daje prowadzenie własnej firmy.

T – threats, oznacza zagrożenia związane z naszą firmą. Jakie ponosimy ryzyko, zaczynając prowadzić biznes w branży usług sprzątających. Czy skupiamy się na sprzątaniu obiektów sezonowych, a może warto, abyśmy poszukali specjalizacji w sprzątaniu obiektów, w których nie ma dużej konkurencji?

Dobrze przeprowadzona analiza SWOT, da nam odpowiedzi na wiele pytań związanych z prowadzeniem naszej firmy sprzątającej. Pokaże nam jej słabe i mocno strony oraz pomoże w podejmowaniu decyzji biznesowych.

 

Firma sprzątające i jej biznesplan

Przygotowanie przez nas biznesplanu jest jedną z podstawowych rzeczy, jaką musimy zrobić, zanim założymy własną firmę. Na szczęście istnieją rozwiązania, które w znacznym stopniu pomagają nam taki plan stworzyć. Gotowy biznesplan dla firmy sprzątającej, będzie dobrym rozwiązaniem, które pozwoli zaoszczędzić nam czas. Sposób jego przygotowania i co ważne jego merytoryka sprawiają, że po uzupełnieniu odpowiednich danych dostajemy, dość dobrze, skalkulowane szanse na powodzenie całego przedsięwzięcia. Dobry biznesplan pomoże w jasnej ocenie sytuacji oraz pokaże nam, na jakie pułapki musimy uważać, prowadząc ten konkretny rodzaj działalności usługowej.

Rate this post

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *