Czym jest kontrola jakości i jaka jest jej rola w przedsiębiorstwach przemysłowych

Wyobraźmy sobie, że jesteśmy w dużym sklepie z meblami i poszukujemy kanapy do naszego salonu. Wybieramy wreszcie idealny produkt, który spełnia w 100% nasze oczekiwania. Wybrana sofa jest wygodna, wykonana z wysokiej jakości materiałów i wygląda jak z katalogu. Czy zdajemy sobie sprawę, że dany produkt aby mógł w pełni spełniać nasze oczekiwania musi przejść szereg różnych procesów na etapie jego wytwarzania? Taka kanapa przed dopuszczeniem do sprzedaży musi przejść szereg testów i przede wszystkim musi zostać poddana szczegółowej kontroli jakości, która pozwala na dostarczenie klientowi produktu pozbawionego wad.

Czym dokładnie jest kontrola jakości?

Kontrola jakości polega przede wszystkim na testowaniu i badaniu danego wyrobu pod kątem spełnienia wszystkich określonych charakterystyk. Przekładając tę definicję na prostszy język, kontrola jakości to weryfikowanie czy dany produkt spełnia wszystkie bazowe normy tj. produkt jest pozbawiony wad, jest bezpieczny dla użytkowników i jest zbudowany zgodnie ze wszystkimi założonymi wytycznymi.

Kontroli jakości dokonuje specjalnie wykwalifikowany personel kontrolerów jakości, który nie jest zaliczany do składu pracowników produkcji. Do inspekcji jakości wykorzystuje się specjalistyczne narzędzia, w zależności od branży mogą to być np. multimetry, suwmiarki, mierniki laserowe, szczelinomierze, aparaty rentgenowskie i wszelkie inne narzędzia, które można użyć do przeprowadzenia kontroli jakości.

Jaka jest rola kontroli jakości w przedsiębiorstwach przemysłowych?

Na rynku, na którym to konsumenci dyktują warunki, nie ma miejsca dla firm, które oferują niedoskonałe lub niskiej jakości produkty. Firmy produkcyjne doskonale to wiedzą, dlatego stosują kontrolę jakości aby eliminować wyroby, które nie spełniają norm jakościowych. Dzięki temu można znacznie ograniczyć liczbę reklamacji od klientów oraz wynikające z tego tytułu roszczenia.

Kontrola jakości w firmach przemysłowych to również sposób na usprawnienie całego procesu – dzięki inspekcji można wyeliminować często powtarzające się wady. Kontrolerzy jakości mogą zgłaszać często pojawiające się wady, dzięki czemu można zrewidować proces, w którym pojawia się problem i wyeliminować go. Kontrola jakości w rozumieniu usprawniania procesu może przynieść efekty w postaci zmniejszenia ilości tzw. „scrapu” czyli odrzuconych wyrobów, niezdatnych do poprawek, co bezpośrednio przyczynia się również do sporych oszczędności w firmie.

Wsparcie jakości firmy QSense

Interesuje cię outsourcing kontroli jakości? Sprawdź ofertę firmy QSense! https://qsense.pl

Rate this post

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *