Księgowość, a sprawne działanie firmy

Sprawnie działająca firma wymaga sprawnie działającej księgowości. Nie da się praktycznie prowadzić przedsiębiorstwa, nie prowadząc księgowości. Co więcej, im bardziej jest to rozbudowana firma i bardziej żyje, tym bardziej potrzebne są jej usługi księgowe. Warto sobie z tego zdawać sprawę, że księgowość, to dla przedsiębiorcy najważniejsza część firmy.

Funkcjonowanie firmy

Każda firma składa się z co najmniej dwóch zasadniczych elementów. Pierwszym z nich jest zasadnicza działalność. Czy jest to handel, usługi, czy jest to produkcja, to właśnie z tego firma żyje, na tym zarabia i z tego powinna się utrzymywać. To jest jej główna część. Po to też jest firma zakładana. Ma realizować określone cele.

Drugą część firmy stanowi właśnie księgowość. To miejsce, w którym faktury są księgowane, rozliczane i porządkowane. To miejsce, w którym waży się obrót firmy i sposób zamknięcia miesiąca. Ważne, żeby księgowy umiał podpowiedzieć najlepsze rozwiązania dla swojej firmy, w której pracuje. Nie chodzi oczywiście o oszustwa, ale o odpowiednią gospodarkę finansami firmy.

Zadania księgowości

W ramach księgowości należy wiedzieć, że wykonywanych jest wiele zadań i to bardzo zróżnicowanych. To nie tylko prowadzanie rozliczenia finansowego firmy, to wiele dodatkowych obowiązków, które wiążą się z ogromną odpowiedzialnością. Błąd w rozliczeniach może okazać się bowiem bardzo bolesny w skutkach i może wiązać się z konsekwencjami. Czym więc zajmuje się księgowy.

Przede wszystkim musi prowadzić porządek w bieżących dokumentach finansowych. Zarówno przychodzących, jak i zakupowych, ponieważ to jest niezwykle ważne dla zamknięcia miesiąca w odpowiedni sposób. Dalej, właśnie musi pilnować rozliczeń i bilansów miesięcznych. W dalszej kolejności, koniecznym jest wypracowanie też bilansów i podliczeń na koniec roku i wykonanie zestawień. To jeszcze nie koniec, ponieważ to właśnie księgowość, prowadzi też zestawienie środków trwałych w firmie, co też ma niebagatelne znaczenie.

Jaka jest rola księgowego

To właśnie księgowość czuwa nad wszystkim w firmie. Księgowość trzyma rękę na pulsie w zakresie obrotu gotówkowego. Wie, na jakim poziomie są wpływy i wydatki i czego jest więcej. To również księgowość jest w stanie określić, jaka część firmy jest najmocniejsza finansowo i z czego jest największy dochód. To ma ogromne znaczenie, jeżeli chcemy firmę prowadzić świadomie i z rozwagą oraz rozmysłem. Księgowy powinien być w stanie odpowiedzieć natychmiast na kwestie związane z kondycją finansową firmy,

Jednocześnie, to księgowy powinien sugerować odpowiednie ruchy w firmie. Jeżeli jakaś gałąź jej działalności nie przynosi dochodów, to powinna zostać usunięta, lub przynajmniej wstrzymana. Jeżeli nie przynosi dochodów, to lada chwila zacznie generować straty. Jeżeli zaś jakaś gałąź daje zyski, to warto też na to zwrócić uwagę, ponieważ może warto w to więcej zainwestować i bardziej rozbudować. Być może wówczas będzie generować jeszcze większe dochody. Dlatego właśnie rola księgowego jest tak znacząca i tak ważna. Nie można jej bagatelizować.

Artykuł powstał we współpracy z biurem rachunkowym Union z Katowic

Rate this post

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *