Przedsiębiorco, a może leasing?
Jesteś małym przedsiębiorcą? Współwłaścicielem spółki? A może właścicielem wielkiej firmy? Bez względu na odpowiedź, leasing samochodowy może być dla Ciebie korzystnym rozwiązaniem. Wypożyczysz auto na użytek służbowy i będziesz płacił za niego raty mniejsze niż kredytowe. Brzmi interesująco? Sprawdź, czym charakteryzuje się leasing!
Spis Treści
Dla kogo jest leasing samochodowy?
Leasing samochodowy dedykowany jest posiadaczom działalności gospodarczych różnego typu. Na ten rodzaj finansowania mogą liczyć przede wszystkim osoby będące na rynku od lat, jednak i młodzi przedsiębiorcy nie zostaną odesłani z kwitkiem. Coraz więcej firm leasingowych wypożycza auta osobom, które dopiero założyły działalność gospodarczą. Muszą się one jednak liczyć z wyższą opłatą wstępną, jako że leasingodawca ponosi większe ryzyko przy takiej transakcji.
Na czym polega leasing?
To alternatywna forma finansowania (tu: samochodu), którą możesz zastąpić branie kredytu. Zwłaszcza jeśli z jakichś powodów bank nie chce Ci go przyznać. Leasing to połączenie kredytu i dzierżawy, jako że musisz płacić firmie leasingowej comiesięczne (lub cokwartalne, zależy od ustaleń zawartych w umowie) raty. Oznacza to, że dostajesz w użytkowanie auto bez konieczności płacenia całości od razu. Niestety nie staje się ono Twoje. Przez cały okres leasingowy prawowitym właścicielem będzie leasingodawca. Ty otrzymasz możliwość odkupienia samochodu po spłaceniu wszystkich rat.
Leasing samochodowy jest korzystny, ponieważ decydując się na niego, nie naruszasz pieniędzy Twojej firmy. Musisz jedynie terminowo płacić raty i korzystać z pojazdu na warunkach ustalonych w umowie. Jesteś także zobowiązany do wykupienia samochodowi w leasingu OC. Dobrą wiadomość stanowi to, że polisa jest korzystniejsza niż taka dla osób prywatnych. Przeczytaj o tym więcej w artykule: https://kioskpolis.pl/ubezpieczenie-samochodu-w-leasingu/
Zniżki za leasing ? podatek VAT
Branie auta w leasingu to dla przedsiębiorców możliwość skorzystania z ulg podatkowych. Pierwszy raz odliczyć sobie usługę podczas uiszczania opłaty wstępnej, a pod koniec ? jeśli zdecydujesz się na taki krok ? za wykup auta na własność. Niektóre formy leasingu bowiem pozwalają na odkupienie przedmiotu leasingu.
Uwaga: możesz odliczyć do 60% kwoty i nie może ona przekroczyć 6000 zł.
Dobre i złe strony leasingu
Jak już zostało powiedziane, dzięki samochodu w leasing masz prawo korzystać z pojazdu mechanicznego ? na ustalonych warunkach i przez określony okres czasu ? bez angażowania własnych środków pieniężnych. Nie musisz mieć zdolności kredytowej, a jeśli ją masz, to i tak nie zostanie zmniejszona. Ominiesz też skomplikowane i długotrwałe procesy przyznawania kredytu.
Nie można jednak zapomnieć, że każdy medal ma dwie strony. Leasing wiąże się z wysokimi opłatami, wyższą ceną całościową pojazdu, gdy jednak zdecydujesz się go wykupić, ryzykiem utraty pieniędzy (firma leasingowa może zbankrutować), a także różnymi sankcjami pieniężnymi, gdyby powinęła Ci się noga i nie byłbyś w stanie wywiązać się z umowy. Jeśli stracisz auto lub zostanie Ci ukradzione, i tak będziesz zobowiązany płacić raty do końca.
Mogą Cię czekać również dodatkowe opłaty w przypadku chęci odwleczenia terminu spłaty lub scedowania umowy na kogoś innego. Warto porządnie wczytać się w umowę i wyszukać czynników działających na Twoją niekorzyść. Poznaj je, by korzystać z leasingu z satysfakcją!