Nicienie w ogrodzie – jakie szkody powodują? Jak się ich pozbyć?

Nicienie zalicza się do szkodników glebowych. Atakują różnego rodzaju rośliny – począwszy od tych ozdobnych, a skończywszy na warzywach. Zastanawiasz się, jakie szkody mogą powodować nicienie? Nie wiesz, jak się ich skutecznie pozbyć? Przeczytaj artykuł!

 

Nicienie i objawy ich żerowania

Nicienie glebowe są stosunkowo niewielkie – ich długość nie przekracza 0,3 mm. Są cienkie i podłużne, najczęściej przezroczyste. Bardzo ciężko jest je dostrzec gołym okiem, przez co ich obecność zauważalna jest przede wszystkim po objawach.

Te niewielkie stworzenia można podzielić na wiele grup i gatunków, jednak wśród najczęściej występujących wymienia się:

  • korzeniaki – pojawiają się najczęściej na roślinach drzewiastych, ich żerowanie powoduje zamieranie młodych korzeni,
  • mątwiki – atakują buraki, pomidory i ziemniaki, powodują osłabienie wzrostu, deformacje i stopniowe zamieranie,
  • niszczyki zjadliwe – spotyka się je na cebuli i czosnku, wówczas dochodzi do żółknięcia i zasychania liści,
  • szpileczniki baldasznika – żerują na korzeniach m.in. pietruszek i selerów, powodują powstawanie ran, a z czasem brązowych plam, rany zwiększają ryzyko wystąpienia chorób grzybowych,
  • guzaki – atakują najczęściej rośliny naczyniowe, żerują wewnątrz korzeni i powodują powstawanie charakterystycznych narośli, co prowadzi również do zamierania.

Te maleńkie bezkręgowce to w większości przypadków pasożyty. Bywają też gatunki pożyteczne lub te, które są obojętne dla środowiska. Nicienie to zdecydowanie jedne z najczęściej spotykanych szkodników. Sprzyjają im wysokie temperatury i suche powietrze, zatem zazwyczaj spotyka się je w okresie wiosenno-letnim.

Dzięki znajomości gatunków nicieni oraz objawów ich żerowania – zwalczenie jest o wiele prostsze. Zaleca się również działać profilaktycznie. Ryzyko masowego wystąpienia nicieni dotyczy przede wszystkim zaniedbanych działek oraz przy monokulturze upraw.

Jak pozbyć się nicieni z ogrodu?

Sposobów na pozbycie się nicieni jest całkiem sporo. Pierwsza z dostępnych metod i jednocześnie najbezpieczniejsza – to uprawa roślin, które odstraszają nicienie. Przez swoje korzenie wydzielają substancje, których nicienie nie lubią i tym samym opuszczają miejsca, w których je czuć.

Najlepsze rośliny na nicienie to:

  • aksamitka – najlepiej sprawdza się w przypadku korzeniaków, do najwyższej skuteczności powinna rosnąć przez 3-4 miesiące,
  • szparag lekarski – roślina ta zawiera szkodliwe dla nicieni glukozydy, obecne w łodygach, liściach i korzeniach.

Alternatywą dla tej metody jest stosowanie wyciągów roślinnych. Najlepszą skuteczność wykazuje wyciąg z czosnku.

Naturalną metodą jest również wykorzystanie ekologicznej gnojówki. Zaleca się regularnie traktować podłoże gnojówką, najlepiej co tydzień. Pozwoli to nie tylko zlikwidować nicienie, ale także i inne szkodniki, jak i patogeny chorobotwórcze.

Jeśli z kolei chodzi o gotowe preparaty na nicienie – te najlepsze mogą być stosowane wyłącznie przez specjalistów. Ich użycie wiąże się ze skażeniem gleby. Jeśli nicienie są naprawdę uciążliwe i nie sposób jest się ich pozbyć naturalnie – warto skorzystać z usług profesjonalisty, a w późniejszym czasie pamiętać o regularnej profilaktyce.

Dostępne na rynku preparaty to przede wszystkim te z naturalnym składem. Zawierają szczepy bakterii, które skutecznie eliminują nicienie glebowe. Nierzadko posiadają również wszelkie dodatki, które regenerują korzenie i pozytywnie wpływają na ich kondycję.

W przypadku nicieni liczy się szybka reakcja – zaniedbanie ogródka może nieść za sobą przykre skutki.

Autor
Publikacja powstała przy współpracy z portalem ogrodniczym www.ogarnijogrod.pl. Jednym z największych portali ogrodniczych w Polsce.
Rate this post

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *