Uprawa oraz pielęgnacja iglaków karłowatych
Iglaki karłowate cieszą się coraz większą popularnością. Idealnie pasują do niewielkich ogrodów, lecz także na balkon czy taras. Wiele spośród iglaków karłowatych można uprawiać w donicach. Charakteryzują się małym rozmiarem oraz niewielkimi przyrostami w ciągu sezonu. Dlatego po kilku latach uprawy mogą osiągnąć zaledwie kilkanaście centymetrów.
Atrakcyjne i niespotykane iglaki karłowate
Doskonałym wyborem są zarówno karłowate jałowce, świerki, sosny, żywotniki oraz cyprysiki. Wybierając poszczególne gatunki iglaków karłowatych można stworzyć urzekające kompozycje. Mogą być również sadzone w szpalerach, na przykład wzdłuż ścieżek, dookoła altany czy też innych elementów architektury ogrodowej. Karłowate iglaki można sadzić także w połączeniu z innymi roślinami, między innymi kwiatami jednorocznymi.
Prawidłowa uprawa iglaków karłowatych w ogrodzie i na tarasie
Uprawa iglaków karłowatych rozpoczyna się od wybrania właściwego podłoża. Powinno być ono żyzne oraz przepuszczalne, a także charakteryzować się lekko kwaśnym odczynem. Optymalny odczyn podłoża to 5,5 – 6,5 h. Ważne jest także, aby gleba w okresie od wiosny do lata była równomiernie wilgotna. Należy wówczas zadbać o właściwe nawodnienie. Natomiast zimą zaleca się podlewanie iglaków karłowatych tylko w okresie suszy. Wiosną natomiast należy nawozić je nawozami wieloskładnikowymi. Samo sadzenie iglaków jest stosunkowo proste. W przypadku sadzenia w donicy na samym dnie należy układać warstwę drenażu. Musi mieć co najmniej 5 cm. Dopiero wówczas wkłada się do donicy podłoże, będące mieszanką dwóch części uniwersalnej ziemi lub kompostowej oraz dwóch części torfu, kory, a także jednej części ziemi gliniastej. Jest to idealne podłoże dla prawidłowego wzrostu i rozwoju iglaków.
Załącznik:
Bonsai – klon japoński, autor jggrz pixabay.com.jpg
Następnie można umieścić roślinę dbając o to, aby nie doszło do uszkodzenia jej systemu korzeniowego. Dlatego warto kupować rośliny w donicach, które mają idealnie zachowany system korzeniowy. Takie rośliny można sadzić przez cały rok. Powierzchnia bryły korzeniowej powinna znajdować się co najmniej 2 cm poniżej krawędzi donicy. Dzięki czemu z łatwością można będzie podlewać iglaka oraz zasilać go nawozami. Po podlaniu niezbędne jest dodatkowe obsypanie ziemią. Natomiast w celu utrzymania właściwego poziomu wilgoci warto wykorzystać ściółkę z kory. Natomiast po około 5 latach warto przesadzić iglaki karłowate do nieco większych pojemników.
W jaki sposób pielęgnuje się iglaki karłowate?
Podstawowy zabieg pielęgnacyjny, który należy wykonywać podczas uprawy iglaków karmowych to przede wszystkim regularne usuwanie chwastów. Natomiast jeżeli wierzchnia warstwa podłoża jest obsypana korą wówczas chwasty nie rosną tak intensywnie. Kolejną ważnym czynnością podczas uprawy jest cięcie, które pozwala na zagęszczenie korony oraz uzyskanie ciekawszej formy. Na zimę warto zabezpieczać rośliny, natomiast przed nadejściem chłodu warto je mocniej podlać, aby nie doszło do tak zwanej suszy fizjologicznej. W przypadku wystąpienia intensywnych mrozów należy chronić je na przykład wykładając styropianem, tekturą falistą lub wełną mineralną. W czasie bezśnieżnej zimy należy obsypać iglaki korą lub trocinami. Iglaki karłowate doskonale komponują się z kamieniami oraz żwirem. Warto sadzić je pojedynczo, aby jeszcze lepiej wyeksponować ich unikalny kształt. Jednak doskonale prezentują się także w towarzystwie bylin oraz krzewów liściastych. Dodają ogrodom oryginalnego charakteru oraz gwarantują zieleń przez cały rok, nawet w okresie zimy.
Autor: Artykuł przygotowano przy współpracy z internetowym sklepem ogrodniczym Przy Domu, oferującym wiele produktów do ogrodu. |