Zakup nowej działki budowlanej wiąże się zawsze z dużym nakładem finansowym.
Spis Treści
Mapa sytuacyjna
Zakup nowej działki budowlanej wiąże się zawsze z dużym nakładem finansowym. Można jednak stracić nie tylko pieniądze, ale też czas i zdrowie, jeśli zakupiona działka będzie miała inne granice bądź znajdzie się na przykład na obszarze Natura 2000. Jak weryfikować więc zakupioną działkę i do czego potrzebna jest nam mapa sytuacyjna?
Gdzie zweryfikować zakupioną działkę? ? Mapy działek budowlanych
Jeśli znamy numer działki i numer obrębu ewidencyjnego, dostępnego między innymi w wydziale kartograficzno ? geologicznym każdego starostwa powiatowego, to możemy sprawdzić położenie oraz granice interesującej nas działki na specjalnym portalu http://geoportal.gov.pl/. Tam znajdują się wszystkie mapy działek budowlanych, rolnych, czy o charakterze rekreacyjnym. Po zaznaczeniu wszystkich danych, wyszukiwarka na portalu szybko wytypuje interesujący nas kawałek ziemi. Po co to zrobić? Choćby po to, by nie okazało się, że nasza działka znajduje się na terenie chronionym, co oznacza, że najpierw musimy przejść drogą i rozłożoną w czasie biurokrację administracyjną, na koniec której dowiemy się, czy budowanie na tej działce w ogóle jest możliwe. Czego jednak Geoportal nie podpowie, to jak wygląda np. ukształtowanie terenu. To jednak może wykonać dla Państwa geodeta. Zanim więc w naszym zainteresowaniu znajdzie się mapa sytuacyjna, którą również zamówią Państwo w firmie Geo ? Osnowa, to warto zainteresować się, jaki skarb chcą Państwo zakupić. Czy na przykład wybudowanie piwnicy nie okaże się bardzo drogim albo w ogóle niemożliwym do przeprowadzenia przedsięwzięciem.
Mapy działek budowlanych
Jeśli już sprawdziliśmy naszą działkę, zarówno pod względem położenia, granic, jak i pod względem ukształtowania terenu, to czas na pozyskanie właściwych map. Mapy działek, które będą interesować przyszłego inwestora to w szczególności:
- mapa zasadnicza ? dostępna w starostwie powiatowym,
- mapa do celów projektowych, którą wykonają Państwo szybko i w rozsądnej cenie w biurze Geo ? Osnowa.
Bez tych map nie rozpoczniemy prac, ponieważ nie uzyskamy pozwolenia na budowę. Mapa do celów projektowych jest niezwykle ważnym dokumentem, ponieważ to na niej osadzimy projekt domu i zaznaczymy wszystko, co znajduje się w pobliskim sąsiedztwie.
Na koniec niezbędna będzie jeszcze tak zwana mapa inwentaryzacyjna, która jest wymagana między innymi przy zgłaszaniu domu do użytkowania, a więc już po wybudowaniu.
Mapa do celów projektowych ? cena
Wykonanie mapy do celów projektowych należy zlecić geodecie. Na jej wykonanie czeka się przeważnie od dwóch do czterech tygodni, zależy to jednak od dyspozycji czasowej danego biura, a także od kwestii zaakceptowania mapy przez inspektora kontroli geodezyjnej. Również koszt mapy może być różny i w zależności od ilości nanoszonych na mapę obiektów, granic czy przyłączy, cena będzie wzrastać. Standardowo mapa kosztuje 700 złotych. Maksymalnie może kosztować 1200 złotych. Cena mapy do celów projektowych jednak jest ustalana indywidualnie i po zapoznaniu się ze szczegółami, pracownik Geo ? Osnowa wskaże koszt jeszcze przed rozpoczęciem projektu.