W którą lokatę najlepiej jest zainwestować?

Zgodnie z dawnymi przepisami ordynacji podatkowej (do 2012 roku) końcówki kwot podatku wynoszące mniej niż 50 groszy pomijało się, a w przypadku lokat z dzienną kapitalizacją odsetek taka sytuacja często miała miejsce. Tym samym nie powstawało zobowiązanie podatkowe.

Lokaty jako pewny produkt, zabezpieczony Bankowym Funduszem gwarancyjnym są jednymi z najpopularniejszych metod inwestowania oszczędności Polaków. Mimo niedużego oprocentowania nominalnego to te realne będzie wyższe, biorąc oczywiście pod uwagę malejącą inflację oraz to, że dzięki temu nasze pieniądze zyskują na wartości. Ważne jest żeby mieć przejrzysty wgląd w to jakie lokaty bankowe są dostępne na rynku. To pozwoli na oszczędzenie czasu oraz nieprzyjemnego zaskoczenia kiedy dowiemy się, że mogliśmy lepiej zainwestować. Przyjrzyjmy się nieco bliżej kilku z nim.

Lokata terminowa

Standardowy produkt wszystkich banków. W tym typie lokaty umieszczamy pieniądze na pewien okres założony z góry w umowie, zwykle waha się on od 1 miesiąca do kilku lat. Po zakończeniu umowy naliczane są nam odsetki. Załóżmy, że lokujemy 10 000 zł na lokacie terminowej na okres 2 lat z oprocentowaniem rocznym 3%. Po roku będziemy mieli już 10 300 zł, a po dwóch 10 609 zł (przed opodatkowaniem oraz uwzględniając, że nasza lokata jest odnawialna). Oczywiście jest to oprocentowanie nominalne. Pod uwagę musimy również wziąć obecną inflację na rynku aby ocenić realny zysk.

Lokata jednodniowa

Kiedyś bardzo popularna lokata ze względu na możliwość uniknięcia podatku od dochodów kapitałowych. Zgodnie z dawnymi przepisami ordynacji podatkowej (do 2012 roku) końcówki kwot podatku wynoszące mniej niż 50 groszy pomijało się, a w przypadku lokat z dzienną kapitalizacją odsetek taka sytuacja często miała miejsce. Tym samym nie powstawało zobowiązanie podatkowe. Pieniądze zazwyczaj lokuje się na lokacie do godziny 21.00 jednego dnia, a do drugiego dnia do godziny 9.00 już możemy je odebrać z naliczonymi odsetkami.

Lokata rentierska

Lokata głównie skierowana do osób bardzo zamożnych, które chcą żyć z odsetek umieszczonych w banku pieniędzy. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które chociażby wygrały dużą sumę pieniędzy na loterii i nie mają innego pomysłu inwestycji. Na tego typu lokacie odsetki nie są wypłacane dopiero po zakończeniu umowy ale w trakcie jej trwania i są wpłacane co okres kapitalizacji na rachunek klienta. Załóżmy, że wpłacamy 1 000 000 zł na lokatę rentierską z miesięczną kapitalizacją i oprocentowaniem miesięcznym 4 %. Po miesiącu wpłynie nam na konto 40 000 zł. Oczywiście zależnie od banku zakres wpłacanej kwoty, oprocentowanie oraz kapitalizacja mogą być inne.

Lokata walutowa

Jest to dosyć skomplikowany rodzaj lokaty bankowej. W tym przypadku lokujemy pieniądze w innej walucie niż wpłacamy. Ludzie wpłacający pieniądze na taką lokatę liczą na korzystny kurs danej waluty w jakiej chcą podjąć lokatę walutową. Jednak mimo oprocentowania, po terminie zapadalności możemy dostać mniej pieniędzy właśnie przez kurs. Załóżmy, że wpłacamy 10 000 zł na lokatę w euro z rocznym oprocentowaniem 1%. W dniu otwarcia kurs euro wynosi 4,4890 więc na lokacie będziemy mieli 2 227,7 euro. Po roku będziemy mieli 2 250 euro, jednak to ile rzeczywiście dostaniemy będzie zależało od kursu euro w dniu zamknięcia.

Przed wyborem oferty lokaty, sprawdź oszczednoscionline.pl – portal finansowy o oszczędzaniu

Rate this post

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *