Firma odśnieżająca – biznes sezonowy

Zima w Polsce jest długa, a dodatkowe opady śniegu sprzyjają firmom odśnieżającym duże powierzchnie. Pomimo działania tylko podczas pory zimowej, można uzyskać pokaźne dochody z tej działalności. Co roku przybywa nowych firm trudniących się tym zajęciem. Na początku funkcjonowania firmy należy złożyć wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej w urzędzie miasta lub gminy. Trzeba się liczyć z tym, że interes nie jest całoroczny. Nie można jedynie czerpać zysków z odśnieżania. Ta działalność jest uwarunkowana przede wszystkim od opadów  śniegu. Jest to dobre rozwiązanie dla firm zajmujących się dekarstwem, wypożyczaniem quadów. Dość często przedsiębiorcy pozyskują swoich klientów poprzez marketing szeptany. Są w ten sposób bardziej wiarygodni i obniżają koszty na reklamę. Sąsiadujący zarządcy dużych obiektów rekomendują usługi takich firm. Sprawia to, że zmniejszają się także koszty dojazdu i odśnieża się kilka budynków w bliskiej odległości.
W zależności od rodzaju powierzchni używa się różnego sprzętu. Do odśnieżania dachów potrzeba lin i łopat. Magazynuje się te narzędzia w małych pomieszczeniach. Z kolei ciężki sprzęt wymaga parkowania w odpowiednich miejscach, garażach. Związane jest to opłatami miesięcznymi, które uzależnione są także od lokalizacji. Im bliżej centrum miasta tym drożej.
Do odśnieżania dróg wykorzystuje się pługi, a potem dodatkowo sypie sól. W ten sposób nie doprowadza się do oblodzenia. Zastosowanie chlorku sodu jest możliwe w temperaturze powyżej ? 8° C. W niższych temperaturach stosuje się chlorek, który zapobiega oblodzeniu. Wszystko uzależnione jest od ceny.  Za tonę soli zapłacimy około 200 zł, a tona chlorku to wydatek 1100 zł. Sól jest przydatna podczas odśnieżanie, ale negatywnie wpływa na otaczające środowisko. Przydrożne korzenie drzew zaczynają obumierać w wyniku nadmiaru chlorku sodu, ludziom niszczą się buty, a czworonogi mają czasami podrażnione łapy. Część przenika także do gleby. (zobacz też: odśnieżanie chodnika przed domem)
Firmy, które specjalizują się w oczyszczaniu dachów budynków muszą przeszkolić swoich pracowników. Ponadto należy skierować ludzi do przeprowadzenia szczegółowych badań medycyny pracy, które zweryfikują ich zdolność do wykonywania czynności na wysokości. Praca na budynkach powyżej 3 metrów wymaga także weryfikacji ze strony innych specjalistów m.in. okulisty, laryngologa oraz neurologa. Badania są bardzo istotne, a największe znaczenie ma układ równowagi poszczególnych pracowników. Dość często są opłacane przez firmy, chociaż czasami to zatrudniony musi płacić sam za badania. Cena minimalna za odśnieżanie 1 m? dachu to 2 zł. Oczywiście wszystko jest uzależnione od trudności danej pracy. Tutaj ma znaczenie położenie budynku, kąt nachylenia, grubość warstwy śniegu, zrzucanie śniegu na ziemię czy wywóz poza miasto.
W sezonie jest wiele pracy, ponieważ odśnieżenia wymagają wszystkie budynku z dużą powierzchnią dachową, galerie handlowe, sklepy, instytucja publiczne, domy prywatne. Firmy czasami pracują na trzy zmiany, gdyż nie nadążają z obowiązkami. Istnieje możliwość podpisywania umów ryczałtowych jak i jednorazowych. Jest to zależne od właściciele firmy.

Przykładowe koszty inwestycji:

 • zakup auta używanego: 75 tys. zł
 • wyposażenie auta w niezbędne narzędzia (pług, solarkę, system zraszania): 60 tys. zł
 • wyposażenie pracowników np. 10 osób (łopata, linostop, uniform, liny): 10 tys. zł
 • zakup domeny oraz reklama: 1,8 tys. zł

Suma: 146,8 tys. zł

Koszty miesięczne:

 • wynagrodzenia pracowników: 26 tys. zł
 • koszty eksploatacji auta (paliwo, sól, serwis): 23 tys. zł
 • promocja firmy: 2 tys. zł
 • wynajem parkingu oraz miejsca do składowania: 5 tys. zł

Suma: 56 tys. zł

Przychody:

 • odśnieżanie 40 tys. m? przez team odśnieżający: 82 tys. zł
 • odśnieżanie 40 tys. m? przez pług: 41 tys. zł

Suma: 123 tys. zł

Dochód: 67 tys. zł

Rate this post


Czytelnicy szukali również:

 • firma odsniezajaca
 • odsniezanie biznes

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *