Audyt firmowego oprogramowania
Oprogramowanie, jakie jest wykorzystywane w firmie ma kolosalny wpływ na jej efektywność. Okazuje się, że wysokiej jakości oporgramowanie, takie jak Symfonia, może także decydować o konkurencyjności. Jak jednak sprawdzić, czy wybrane rozwiązania zdają egzamin? W jaki sposób ocenić funkcjonalność produktów IT? Przede wszystkim , warto przeprowadzić audyt oprogramowania.
Czym jest audyt oprogramowania?
Audytem oprogramowania określa się grupę działań, których przeznaczeniem jest wpłynięcie na jego sprawność. W tym celu należy przeanalizować programy, jakie są zainstalowane na firmowym sprzęcie, zwłaszcza pod kątem posiadanych licencji oraz wykonanych aktualizacji. Koniecznością jest również sprawdzenie, czy pracownicy umieją wykorzystać w odpowiedni sposób dany program. Często bowiem zdarza się, że używają jedynie kilku podstawowych funkcji, marnując jego potencjał. Na bazie zebranych w tym procesie danych można zdecydować o ewentualnych zmianach systemowych, na przykład o przejściu na inne, bardziej wydajne produkty. Duże firmy zazwyczaj utrzymują działy IT. Audyt jest jednym z ich obowiązków. W przypadku niewielkich przedsiębiorstw, taką kontrolę można zlecić na zasadach outsourcingu firmie zewnętrznej. Naturalnie, jednorazowo przeprowadzony audyt nie zda się na wiele. Podobne kontrole muszą odbywać się regularnie. Obecnie, zainteresowaniem cieszy się nawet idea SAM (Software Asset Management), czyli stałe zarządzanie oprogramowaniem.
Zalety regularnych audytów oprogramowania
Profesjonalne, dogłębne audyty firmowego oprogramowania niosą za sobą szereg zalet. Przede wszystkim, pozwalają na osiągnięcie dużych oszczędności. W pierwszym roku wprowadzenia w firmie praktyki SAM, mogą się one wynosić nawet do 30%. W następnych latach jest to najczęściej przedział 5-10%. Dodatkowo, minimalizuje się ryzyko zakupu nieodpowiedniego lub niepotrzebnego oprogramowania. Posiada się wiedzę dotyczącą stosowanych programów, dzięki czemu łatwiej jest podjąć decyzję o uzupełnieniu firmowych zasobów kolejnymi produktami IT. Naturalnie, w ten sposób jest się w stanie o wiele lepiej wykorzystać możliwości pracowników oraz ułatwić im codzienną pracę. Audyt pozwala również na wykrycie oprogramowania nielegalnego, które zawsze stanowi zagrożenie, nie tylko przez wzgląd na wirusy czy aktywność hakerów. Pirackie programy są po prostu kradzieżą, dlatego ich użytkowanie wiążę się z sankcjami prawnymi i poważną rysą na wizerunku firmy. Zdarza się bowiem, że postępowania karne związane z nielegalnością oprogramowania mają jawny charakter. Włamanie się na firmowe komputery może owocować odkryciem haseł bankowości elektronicznej lub dostępem osób niepowołanych do tajnych informacji. Audyt jest jedyną bronią, która gwarantuje skuteczną ochronę przez podobną inwigilacją.
Autor:
Bartłomiej Hołowczyc
absolwent wydziału bankowości i finansów
publikuje swoje artykuły w serwisie www.krytykfinansowy.pl