Jak odzyskać złoto ze śmieci i złomu komputerowego

Materiał na filmie przedstawia wszelkie wymogi bezpieczeństwa potrzebne do przeprowadzenia procesu oddzielania złota z urządzeń elektronicznych. Obowiązkowa jest maska, rękawice i gogle na oczy. Zaczynamy od umieszczonych w sitku z tworzywa sztucznego kawałków metalu porytych złotem. Potrzebny będzie kwas solny, roztwór z chlorku miedzi i gumowy wężyk z barbotrem. Wężyk zostaje umieszczony pod sitkiem z kawałkami metalu, a całość zostaje umieszczona w kolejnym naczyniu z tworzywa sztucznego. Następnie kawałki metalu zostają polane kwasem solnym i roztworem miedzi.

Po 24 godzinach widać oliwkowo zielony kolor. Po odłączeniu powietrza przez zablokowanie wężyka zobaczymy co się dzieje. Po podniesienu sitka widać pływające oddzielone kawałki złotej foli. Wydaje się że cały proces przebiega dobrze. Wracamy do poprzednich ustawień, czyli podłączamy powietrze i przykrywamy całość talerzem.

Po 48 godzinach kolor cieczy jest bardzo ciemny i widać wyraźnie, że niektóre kawałki metalu zostały całkowicie pozbawione złotej warstwy.

Dzień 6-ty. Wygląda że z większości kawałków złoto już odeszło. Zotwiamy wszytko jeszcze na jeden dzień aby mieć pewność.

Teraz można zadać sobie pytanie co dokładnie dzieje się w takim procesie. Każda płytka składa się z warstw miedzi niklu i złota. W wyniku procesu chemicznego warstwa miedzi i niklu zostaje usunięta.

Co należy zapamiętać i wiedzieć co zawiera nasza ciecz:

1. Kwas solny

2. Obecność opiłków miedzi w roztworze

3. i rozpuszczony tlen

Nasze kawałki metalu w sitku płuczemy w wodzie tak, aby kawałki złota swobodnie opadały.

Roztwór kwasu który nam pozostał w naczyniu filtrujemy przez bibułkę filtracyjną. Równocześnie w opróżnianym naczyniu na dnie pozostaje nasz produkt czyli dużo opiłków złota. Przefiltrowany roztwór możemy przechować i wykorzystać przy następnej partii.

Wszystkie opiłki złota jeszcze filtrujemy przez bibułkę i umieszczamy w naczyniu na płycie grzewczej. Wcześniej dolewamy wody. Gdy już jest bardzo gorąca temperatura dodajemy 3 mililitry stężonego kwasu azotowego z pipety. To wystarczy do zakończenia zadania. Po dodaniu kwasu widać natychmiastową reakcję.

Wyschnięte kawałki metalu które są w sitku może potrząsnąć i uzyskać jeszcze trochę opiłków złota.

Wszystkie uzyskane opiłki złota jeszcze raz filtrujemy, aby pozbyć się innych metali. Całość trzeba poddać procesowi rafinacji w dużym skrócie podgrzać i scalić ze sobą, aby otrzymać około 500 gram czystego złota.

5/5 - (1 vote)


Czytelnicy szukali również:

  • jak odzyskać złoto
  • https://superbiznes eu/jak-odzyskac-zloto-ze-smieci-i-zlomu-komputerowego/

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *