Doradztwo kredytowe: fakty i mity
Usługi profesjonalnego doradcy finansowego oraz kredytowego według stereotypowego przekonania są uznawane za rozwiązanie niejako z definicji przeznaczone jedynie dla najbardziej zamożnych klientów. Warto zdawać sobie sprawę, że stereotyp ten jest jak najbardziej mylny.
Oczywiście, istnieją doradcy finansowi obsługujący wyłącznie zamożnych klientów, jednak to samo dotyczy przecież również chociażby branży bankowej, w ramach której istnieje tak zwany private banking. Zwykłe doradztwo kredytowe jest opcją dostępną również dla standardowych klientów, którzy poszukują porady na przykład w zakresie wyboru oferty kredytu, negocjacji z bankiem warunków już zaciągniętego zobowiązania lub też kompleksowego poradnictwa w zakresie procesu wychodzenia z tzw. spirali długów.
Dlaczego więc warto korzystać z porad zawodowego doradcy finansowego oraz do czego konkretnie może przydać się nam doradztwo kredytowe? Postarajmy się odpowiedzieć na te pytania.
Profesjonalne doradztwo kredytowe: co warto o nim wiedzieć?
Z pewnością zdecydowanie najczęściej decydujemy się na skorzystanie z usług doradcy kredytowego w sytuacji wyboru kredytu hipotecznego. Jak doskonale wiadomo, zobowiązanie tego rodzaju będziemy musieli spłacać przeważnie przez 20 albo nawet 30 lat. Różnice w ofertach poszczególnych banków również są znaczące, co oznacza po prostu, że w zależności od wyboru tej czy innej oferty możemy zaoszczędzić nawet kilkaset złotych w skali miesiąca. Klienci często uważają, że w tym zakresie doradztwo kredytowe może zostać z powodzeniem zastąpione przez tzw. porównywarki kredytów. Niestety, nie jest to podejście trafne. Należy zdawać sobie sprawę, że banki stosują bardzo różne modele scoringu kredytowego. Decyzja o przyznaniu nam kredytu a także finalny kształt oferty przedstawionej nam przez bank będzie w decydującej mierze kwestią właśnie tego, jak wypadnie nasza ocena scoringowa.
Problem stanowi fakt, że banki nie ujawniają stosowanych przez siebie modeli scoringu kredytowego. Oznacza to, że nie jesteśmy w stanie samodzielnie ocenić, który bank kładzie większy nacisk np. na posiadanie przez klienta umowy o pracę na czas nieokreślony, a który bank większą wagę przywiązuje do wykształcenia kredytobiorcy oraz perspektyw branży, w której pracuje klient. Tego rodzaju wiedza jest dostępna jedynie dla wąskiego grona specjalistów. Doradztwo kredytowe może więc okazać się znacznie bardziej użyteczne w zakresie wyboru najbardziej dla nas korzystnej oferty, niż skłonni jesteśmy podejrzewać. Dodatkowo, doradca kredytowy może w naszym imieniu podjąć się negocjowania z bankiem warunków kredytów, co rzecz jasna także może prowadzić do znacznego obniżenia kosztów pożyczki.
Inne obszary działalności doradcy kredytowego
Była już mowa o tym, że doradztwo kredytowe jest szczególnie użyteczne również dla tych klientów, którzy popadli w tzw. spiralę zadłużenia. Warto zdawać sobie sprawę z faktu, że w takiej sytuacji działania doradcy nie muszą ograniczać się wyłącznie do udzielania nam porad. Specjalista może w naszym imieniu negocjować z wierzycielami-bankiem lub firmą pożyczkową- co bardzo często pozwala na przykład na uzyskanie korzystnej restrukturyzacji zadłużenia. Co więcej, przeważnie już sam fakt zaangażowania doradcy kredytowego będzie przemawiać na naszą korzyść. Dla banku jest to bowiem sygnał, że poważnie podchodzimy do kwestii spłaty naszych długów oraz jesteśmy rzeczywiście zainteresowani wyjściem z trudnej sytuacji.
Więcej informacji Publikacja została przygotowana we współpracy z niezależnym ekspertem kredytowym Tomasz Wostal – sprawdź więcej |