Alternatywy do inwestowania na GPW

Inwestowanie nie jest łatwym zadaniem. Jednak oszczędności chronić możesz także kupując waluty w kantorze, nieruchomości lub srebrne monety. Sprawdź sam!

Inwestowanie w akcje, waluty i surowce na rynku regulowanym może przynieść spore korzyści finansowe. Wymaga jednak odpowiedniej wiedzy oraz poświęcenia sporej ilości czasu na analizy. Z tego powodu nie jest to propozycja dla każdego. Jakie jeszcze inne sposoby ochrony oszczędności są dostępne dla obywateli?

Obligacje państwowe

Dość popularne ostatnio są obligacje skarbowe, które można zakupić za pośrednictwem internetu. W zależności od okresu, na jaki chcemy wykupić papiery dłużne, mamy dostęp do oprocentowania zmiennego i stałego. Szczególnie ciekawie prezentują się obligacje indeksowane inflacją. W teorii pozwalają one zachować rzeczywistą wartość oszczędzanego kapitału, a nawet uzyskać pewien dodatkowy zysk. W praktyce jednak sposób obliczania inflacji powoduje, że nie zawsze odzwierciedla ona faktyczny wzrost cen produktów.

Innym minusem obligacji jest fakt, że należy je trzymać aż do dnia wykupu, aby nie utracić naliczanych odsetek. Oznacza to więc zamrożenie kapitału na kilka lat. Choć gwarantem wypłacalności jest tu państwo, nie wiadomo, jak sytuacja rozwinie się w przypadku poważnego kryzysu. Przy niestabilnej sytuacji geopolitycznej możliwe są bardzo różne scenariusze.

Gotówka w domu

Starym sposobem zabezpieczania swoich oszczędności było po prostu trzymanie gotówki w domu. Nie musimy się tu ograniczać do złotówek. Bowiem w każdym kantorze można łatwo wykupić dolary, juany, franki szwajcarskie lub dowolną inną walutę, jaką uznamy za bezpieczną. Nie posiadając bezpiecznego schowka, ryzykujemy włamaniem i utratą kapitału. Jednak pieniądze na koncie bankowym też nie są całkowicie bezpieczne.

Jest to również forma inwestowania. Należy bowiem uwzględnić także sytuację gospodarczą w kraju, którego walutę kupujemy. Choć dolar wydaje się wciąż najstabilniejszą walutą, to szybko może nią przestać być. Wystarczy, że to Chiny zdobędą wpływy w Europie, Afryce oraz Azji i wyprą stamtąd USA. Dolar może wtedy przeżyć poważne załamanie, a jego wartość drastycznie spadnie.

Srebro i złoto

Kupno srebra lub złota wydaje się najbezpieczniejszym sposobem trzymania oszczędności. Kruszce te tylko w niewielkim stopniu reagują na sytuację gospodarczą na świecie. W długim okresie czasu są bardzo stabilne. Dodatkowo nie ulegają inflacji, więc ich cena w dowolnej walucie z czasem rośnie.

Zakup srebrnych monet i trzymanie ich w domu nie koniecznie będzie narażało nas na włamanie. W przeciwieństwie do gotówki monety kolekcjonerskie zajmują stosunkowo mało miejsca i dużo łatwiej je ukryć. Mennica oferuje natomiast odkup srebrnych monet, gdybyśmy potrzebowali gotówki. Jest to więc płynny, bezpieczny i stabilny sposób oszczędzania. Jednak dotyczy nadal małych i średnich oszczędności.

Nieruchomości

Jeśli ktoś zgromadził bardzo duży kapitał, dość trudno będzie go odpowiednio zainwestować. Pomóc mogą tu fundusze inwestycyjne, które jednak nie zawsze dają gwarancję zysku. Dobrym pomysłem może być natomiast zakup nieruchomości. Jest to zamrożenie kapitału, ale pozwalające uzyskać dodatkowe dochody z wynajmu. Dodatkowo ziemia nie ulega inflacji, a wahania cen wynikają głównie ze wzmożonego zainteresowania nieruchomościami w lepszych lub gorszych czasach.

Rate this post

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *