Jednolity Plik Kontrolny – czy należy się bać nowego rozwiązania w księgowości i administracji ?

W dzisiejszych czasach, kiedy to mamy do czynienia z co raz większych zautomatyzowaniem naszego życia, musimy liczyć się z tym, że może to dotknąć każdą dziedzinę naszej kultury. Już teraz możemy usłyszeć o autonomicznych samochodach, które mogą się poruszać bez ingerencji kierowcy, wykonywanie przelewów bankowych możemy zrobić z poziomu salonu w naszym mieszkaniu, również podpisywanie niektórych umów nie wymusza u nas konieczności wyjścia z domu. Wszystko po to, żeby obieg informacji był co raz prostszy i łatwiejszy. Nic więc dziwnego, że w obrębie administracji i księgowości przechodzimy małą rewolucję, stąd pojawienie się Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK).

Czym się charakteryzuje Jednolity Plik Kontrolny?

Jednolity Plik Kontrolny to jest zbiór wszystkich ksiąg oraz dokumentów księgowych, które prowadzone przez programy komputerowe. Takie pliki są zapisane w odpowiednim formacie, w taki jaki sposób, żeby organ podatkowy mógł bez problemu odczytać. Zbiory naszych dokumentów księgowych są przesyłane na żądanie danego organu podatkowego, natomiast to nie oznacza, że podatnik zaniedbać ten aspekt, ponieważ pliki powinny być regularnie generowane i sprawdzane. Idea jest prosta – ułatwienie komunikacji na linii organ podatkowy, a podatnik. Taki zabieg został już wprowadzony wcześniej w przypadku e-pitów, który miał na celu pomoc ludziom w wypełnianiu takiego pitu bez wychodzenia. Społeczeństwo przyjęło takie rozwiązanie z uśmiechem, a jak będzie w przypadku Jednolitego Pliku Kontrolnego?

Początki zawsze są trudne.

Należy pamiętać, że w każdym przypadku kiedy chcemy zautomatyzować dany aspekt życia, nie możemy polegać wyłącznie na maszynach i programach. Nie inaczej jest w przypadku JPK, ponieważ taki system wymaga regularnego weryfikowania i odbierania danych przez podatników, przez urzędnicy będą mieli nowe obowiązki. Dodatkowe działania będą musieli wykonać sami podatnicy, ponieważ tworzenie takich zbiorów danych wymaga regularności i sumienności. Co więcej, takie bazy danych oraz informacje VAT będą musiały zostać co miesiąc przesyłane przez do odpowiednich organów, co również wiążę się z innymi czynnościami, niż dotychczas. Innymi słowy – organy podatkowe, jak i podatnicy, będą musiały się przyzwyczaić do nowej sytuacji.

Jednolity Plik Kontrolny (JPK) – Jasny, prosty, klarowny.

Warto jednak zwrócić uwagę na samą idee, ponieważ jeśli Jednolity Plik Kontrolny będzie odpowiednio funkcjonował, to korzyści z niego płynące usprawnią działanie zarówno urzędów, jak i samych podatników. Przede wszystkim odchodzimy od wersji papierowych, co już samo w sobie jest dużą zaletą. Żyjemy w takich czasach, gdzie coś co jest elektroniczne, szybciej trafia do odbiorcy, łatwiej się przechowuje i nie ma konieczności stania w urzędzie w kolejkach. Co więcej, takie sporządzanie danych ułatwi późniejszy dostęp do nich, w przypadku znalezienie jakichś informacji. Dodatkowo taka forma sporządzania danych spowoduje szybsze kontrole podatkowe, co również było uciążliwym obowiązkiem dla obu stron. Również audytorzy wewnętrzni i zewnętrzni powinni odczuć równicę, ponieważ takie rozwiązanie ułatwi im pracę.

Trzeba być cierpliwym.

Dzięki takiemu rozwiązaniu jak Jednolity Plik Kontrolny, praca zarówno podatników, jak i organów podatkowych, powinna zostać usprawniona i ułatwiona. To rozwiązanie ma przede wszystkim wprowadzić ład i porządek oraz pozwoli zaoszczędzić czas podatników oraz urzędnikom. Niestety, w każdym przypadku kiedy wprowadzamy nową technologię, potrzebny jest czas. Niemniej jednak, warto dać szansę JPK, ponieważ idea pomysłu jest bardzo trafiona.

Poradnik powstał przy współpracy z Credo Tax – Biurem Rachunkowym z Poznania.

Rate this post

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *