Manetki i klamkomanetki rowerowe
Zarówno manetki, jak i klamkomanetki to podzespoły rowerowe, których zadaniem jest zmiana przełożeń w rowerze. Pełnią więc zbliżoną funkcję do skrzyni biegów w samochodzie. Odpowiadają za sterowanie przekładniami oraz przerzutkami, co umożliwia nam zmianę biegów.
Manetki i klamkomanetki oraz ich funkcje w rowerze
To dzięki ich sprawnemu działaniu możemy w razie potrzeby precyzyjnie i szybko zredukować przełożenie, bądź wrzucić łańcuch na wyższy bieg. Ich rola w rowerze, choć często niedoceniana wcale nie jest mała. Mają bowiem znaczenie zarówno dla komfortu rowerzysty podczas rekreacyjnych wycieczek, jak i dla zawodowych kolarzy na profesjonalnych zawodach. Klamkomanetki oprócz spełniania funkcji manetek działają również jako klamka hamulcowa. Aktualnie spotyka się je już znacznie rzadziej jako standardowe wyposażenie roweru, ale nie ma żadnych przeciwwskazań, aby dokupić je do swojego jednośladu. Najważniejsze przy wyborze manetek, czy klamkomanetek jest ich dostosowanie do typu roweru i jego układu napędowego, a także stylu naszej jazdy.
Różnice pomiędzy manetkami, a klamkomanetkami
Warto zwrócić uwagę, czym wymienione podzespoły się różnią i do jakich rowerów się je zazwyczaj stosuje. Każdy z nich jest bowiem zalecany dla konkretnych jednośladów i typów rowerzystów. Dlatego też w zależności od przeznaczenia danego roweru z innym osprzętem będziemy mieć do czynienia w rowerze trekkingowym, czy miejskim, a z innym w rowerze górskim, bądź szosowym.
Manetki sterują zmianami przełożeń w rowerze i mogą obsługiwać przednią oraz tylną przerzutkę. Montuje się je na kierownicy roweru, natomiast ich precyzyjne umiejscowienie uzależnione jest od typu manetki, jak i kierownicy. Ich zadanie polega na pociąganiu lub popuszczaniu linki sterującej, łączącej manetkę z przekładnią, czy przerzutką. Zależnie od wykonanego pociągnięcia następuje przemieszczenie prowadnicy przerzutki albo wózka, co w konsekwencji prowadzi do przeskoczenia łańcucha z jednej zębatki na drugą. Biorąc pod uwagę różne rodzaje manetek można je obsługiwać za pomocą samego kciuka, kciuka wraz z palcem wskazującym, a nawet całej dłoni. Manetki znajdują swoje zastosowanie w rowerach miejskich, górskich, crossowych i trekkingowych, a więc posiadających najczęściej prostą kierownicę. Wyróżniamy manetki dźwigniowe oraz obrotowe. Manetki dźwigniowe to te obsługiwane przy użyciu jednego lub dwóch palców, w których sterowanie zmianą przełożenia ma miejsce przy użyciu dźwigni (jednej lub dwóch w zależności od modelu). Mogą być montowane na kierownicy i pod nią. Najczęściej są stosowane w rowerach górskich, trekkingowych i crossowych. Za ich podstawową zaletę można przyjąć szybkość i precyzję działania, a za wadę elementy, które wystają poza obrys kierownicy i mogą być w prosty sposób uszkodzone. Manetki obrotowe przyjmują kształt baryłki, a zmianę przełożenia wykonuje się w nich obracając całą rączkę wykorzystując pełną dłoń. Dzięki takiemu kształtowi są bardziej odporne na uszkodzenia od manetek dźwigniowych, zaś za ich największy mankament uznaje się zbyt duży rozmiar. Manetki obrotowe spotkamy głownie w rowerach miejskich i trekkingowych.
Klamkomanetki to części rowerowe, które składają się z manetki połączonej z klamką hamulcową, umożliwiającą sterowanie hamulcem. Przyjmują zatem postać jednego zintegrowanego systemu, łączącego dwie funkcjonalności: zarządzanie pracą przerzutek oraz stopniowanie siły hamowania. W zależności od poszczególnego modelu mogą być montowane zarówno w rowerach z prostymi kierownicami, jak trekkingowe i górskie, jak również w posiadających zakręcone kierownice, jak przykładowo rowery przełajowe, szosowe, czy gravele. W tym pierwszym przypadku mamy do czynienia z klamkomanetkami typu MTB/trekking, które pomimo precyzji działania i szybkości uniemożliwiają wymianę poszczególnych elementów, dlatego coraz rzadziej się je stosuje. Ten model nie pozwala również na odrębne kierowanie przerzutkami i układem hamulcowym. Klamkomanetki szosowe montuje się natomiast na zakręconej kierownicy, potocznie zwanej ,,barankiem”. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, pozwalające jednocześnie sterować przełożeniami i hamulcami, a ponadto stanowi punkt podparcia dla rąk podczas jazdy.
Co wybrać?
Zastanawiając się nad wyborem pomiędzy manetkami, czy klamkomanetkami warto wziąć pod uwagę wspomniane powyżej zalety i wady poszczególnych rozwiązań. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od rodzaju i przeznaczenia roweru, jaki posiadamy oraz od tego co jest dla nas najistotniejsze. Przykładowo dobrze jest zastanowić się, czy ma dla nas znaczenie możliwość swobodnej wymiany manetek bez powiązania ich z klamkami obsługującymi układ hamulcowy.
Autor Publikacja powstała wspólnie z IROMAN – sklepem sportowym oferującym m.in. artykuły rowerowe, odżywki czy sprzęt triathlonowy. |