Całkowicie darmowe konta staną się rzeczywistością

Już niedługo wszystkie banki oraz SKOK-i będą zobowiązane to posiadania w swojej ofercie tzw. rachunku podstawowego. Będzie to konto darmowe, jednak z limitem bezpłatnych operacji. Nad ustawą wprowadzającą owy rachunek pracuje Ministerstwo Finansów, ponieważ wymóg ten nakłada na nas unijna dyrektywa. Projekt powinien zostać wdrożony maksymalnie w ciągu roku. Póki co szczegóły treści ustawy nie są znane, jednak znane są nam jej ogólne założenia.

Celem ustawy jest umożliwienie obywatelom i legalnie przebywającym na terenie Unii Europejskiej zakładanie najprostszych rachunków we wszystkich państwach członkowskich. Dziś jest to bardzo utrudnione m. in. kiedy dane państwo nie jest naszym stałym miejscem zamieszkania. Ma to być również szansa dla osób nie korzystających dotąd z usług bankowych, np. dla osób starszych, na założenie darmowego, nieskomplikowanego konta na które mogłyby wpływać ich dochody i świadczenia, oraz z których mogli wykonywać proste transakcje płatnicze.

Jednak rachunek podstawowy nie będzie wyglądał tak, jak nasze obecne konta bankowe. Będzie on ograniczony, a darmowy pozostanie, jeśli nie będziemy wychodzić poza te ograniczenia. Prawdopodobnie bez dodatkowych opłat posiadacz konta będzie mógł wykonać około 10-15 transakcji miesięcznie. Kolejne przelewy będą płatne, jednak nie więcej niż w obecnych ofertach banków. Jeśli chodzi o darmowe usługi w ramach rachunku podstawowego: będzie można bezpłatnie wpłacać pieniądze na swój rachunek, wypłacać gotówkę z bankomatów oraz w placówkach banku, wykonywać przelewy, w tym ustawiać zapłatę stałych zleceń oraz dokonywać płatności kartą płatniczą, jak i online. W ramach rachunku podstawowego banki nie będą mogły oferować klientom żadnych innych usług, w tym powiązanych z udzielaniem kredytów. Rachunek ten ma być skierowany do osób najuboższych oraz nieubankowionych.

Jednak czy obecni posiadacze kont bankowych nie będą chcieli zamienić ich na darmowe rachunki podstawowe? Jest to możliwe, jednak taki wybór nie będzie opłacalny dla kogoś, kto przyzwyczaił się do wszystkich możliwości swojego rachunku bankowego. Dla osoby korzystającej na co dzień z usług bankowych darmowe konto może okazać się mocno ograniczone. Poza tym, aktywni użytkownicy kont bankowych wykonujący odpowiednią ilość transakcji mogą prowadzić za darmo obecnie dostępne konta bankowe.

Warto się zastanowić, czy obowiązek oferowania darmowego rachunku nie skłoni banków do podniesienia opłat w ramach innych ofert. Jak do tej pory, wszystkie dodatkowe obciążenia banki przerzucały na klientów. Nie jest to jednak pewne, ponieważ zainteresowanie i popularność darmowych kont nie jest możliwa do przewidzenia. Polacy niechętnie zmieniają swoje konta i najprawdopodobniej nie rzucą się masowo na bezpłatne rachunki podstawowe.

Konta-oszczednosciowe.blogspot.com – więcej informacji na temat finansów osobistych i bezpiecznych możliwości inwestowania oszczędności.

Rate this post

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. Michał pisze:

    Większość dużych banków już od dawna ma w ofercie darmowe konta… tylko przeważnie trzeba wykonać ileś płatności kartą, albo na określoną kwotę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *