Zakładamy sklep internetowy – jakich kosztów możemy się spodziewać?
Osoby planujące rozpocząć handel w sieci jako jedno z pierwszych pytań zadają „ile mnie to będzie kosztowało”. Trudno się dziwić, nie sposób zrobić odpowiedzialny biznesplan bez poznania kwot, które będziemy musieli odliczyć od naszego przychodu. Spójrzmy zatem, czego się możemy spodziewać.
Sprzedaż na platformach handlowych
Wielu początkujących przedsiębiorców decyduje się na początku sprzedawać swoje towary na platformach handlowych np. Allegro. Koszty takiej sprzedaży będą oczywiście uzależnione od platformy, którą wybierzemy, często także od rodzaju pakietu wybranego w ramach danej platformy. Trzeba tu uważać, bo bardzo często firmy posiadają bardzo skomplikowane cenniki, rozbijające większe kwoty na wiele mniejszych, które w praktyce i tak będziemy musieli zapłacić. Warto więc zrobić symulację, wybrać kilka towarów z listy tych, którymi będziemy chcieli handlować i DOKŁADNIE obliczyć prowizję, jaką będziemy musieli zapłacić właścicielowi platformy. Dlaczego tak podkreślamy dokładność – bo choćby cennik opłat Allegro powoli zbliża się do 20 000 znaków, co znacząco zwiększa szansę, że pominiemy któryś z punktów.
Własny sklep internetowy
Warto zastanowić się, by zamiast modelu opartego na sprzedaży na platformach handlowych i prowizjach od każdej z transakcji wybrać sklep na abonament. Wybierając choćby platformę sklepową Sky-shop, będziemy musieli jedynie opłacać jedną, stałą kwotę w ramach miesięcznego abonamentu, co przekłada się na niższe koszty już przy małej sprzedaży i rosnące oszczędności wraz z jej wzrostem.
Więcej o tym ile kosztuje sklep internetowy: http://blog.sky-shop.pl/ile-kosztuje-sklep-internetowy/
Koszty pozasklepowe
Oprócz kosztów związanych wprost z platformą sklepową, z której korzystamy, musimy podsumować wszelkie inne koszty. ZUS, przestrzeń magazynowa, praca ludzi zaangażowanych w funkcjonowanie sklepu – to wszystko kosztuje. Jeśli do tego doliczymy takie elementy jak koszt promocji czy obsługi księgowej, to łączna kwota może nas zaniepokoić. Jednak patrząc realnie – po to chcemy założyć sklep internetowy, aby pokrywał te wszystkie koszty i przynosił nam zysk. A skoro tysiące sklepów internetowych utrzymuje się na rynku, nam również może się udać. Musimy jednak być świadomi, że na początku będziemy musieli trochę zainwestować, jednak umiejętnie prowadząc sklep online powinien nam się zwrócić.
Aby dowiedzieć się więcej na temat zakładania sklepu internetowego polecamy przeczytać również: http://jakprowadzicwlasnafirme.pl/co-zrobic-gdy-chcesz-zalozyc-sklep-internetowy-a-nie-jestes-znawca-tematu/
W sklepie internetowym najciekawsza sytuacja jest,gdy potencjalny klient zamawia przesyłki za pobraniem w dużej ilości, a później nie odbiera, bo kurier nie dostarczył i towar wraca z powrotem. Stracony czas i koszty. Tylko, czy komuś zależy aby z premedytacją nie odbierać przesyłek – to bez sensu.
można jeszcze pomyśleć o własnym sklepie bez opłat abonamentowych