E-MARKETING, CONTENT MARKETING, VIRAL MARKETING… ULOTKI!

?Reklama dźwignią handlu? ? to slogan przyświecający usługodawcom marketerom na całym świecie. Nie przez przypadek, reklama bowiem jest środkiem komunikacji z klientem, metodą prezentacji swojej oferty, nośnikiem informacji i, w efekcie, generatorem sprzedaży. Jak wygląda skuteczna reklama w dzisiejszych czasach?

Bez reklamy mogą funkcjonować jedynie małe, lokalne przedsiębiorstwa oferujące produkty i usługi pierwszej potrzeby ? sklepy spożywcze, punkty gastronomiczne, kioski, apteki, fryzjerzy czy szewcy. Nie inwestując w reklamę, lokale te są skazane na funkcjonowanie w oparciu o bardzo ograniczoną grupę klientów, często przypadkową. Przegrywają również z konkurencją, która promując swoje usługi, nawet nie aspirując na rynek o większej skali, będzie dominować na rynku lokalnym, na przykład na osiedlu czy w danej dzielnicy.

Reklama tradycyjna i reklama internetowa

Decydując się na reklamę przedsiębiorca, pomijając treść, musi wybrać odpowiedni format, nośnik informacji, który będzie najlepiej odpowiadał jego biznesowi oraz okaże się najbardziej czytelny dla potencjalnych klientów, tzw. grupy docelowej. Do tradycyjnych reklam można zaliczyć wielkoformatowe plakaty, uliczne banery, ulotki, drukowane grafiki, spoty w radiu czy telewizji. Postęp technologiczny oraz coraz powszechniejszy dostęp do Internetu i multimediów doprowadził do powstania całej wyspecjalizowanej gałęzi czy wręcz nowej branży ? marketingu internetowego, inaczej zwanego e-marketingiem. Interaktywne oblicze Internetu odkrywa przed przedsiębiorcami zupełnie nowe możliwości komunikacji, zarządzania treścią i  analizy trendów oraz skuteczności.

Reklamy internetowe mają bardzo różnorodne oblicze, w zasadzie nieograniczony potencjał, dlatego opisywane środowisko stale się rozwija i udoskonala. Wszystko zaczęło się od kopiowania form reklamy tradycyjnej, a zatem: banery i grafiki umieszczane na stronach www, spoty odtwarzane przed właściwymi multimediami, włączające się w tle podcasty. Z czasem jednak, specjaliści od nowych mediów opracowali nowatorskie rozwiązania, które, uogólniając, można podzielić na dwie kategorie ? marketingu interaktywnego, a więc kampanii pozwalających na bezpośrednie oddziaływanie na potencjalnego klienta oraz marketingu technologicznego, który polega na odpowiednim wykorzystaniu technologii wyszukiwarek i serwisów internetowych w celu polepszenia swojej widoczności w sieci. Tym samym pojawiły się e-mail marketing, pop-up, remarketing, marketing szeptany, content, viral czy real time marketing. Do tego dochodzą jeszcze działania pośrednie takie jak SEM, SEO, AdWords czy link building.

Najlepsza technika reklamowa

Marketerzy i przedsiębiorcy, kierując się cytowaną na początku maksymą oraz chęcią optymalizacji kosztów stale poszukują najlepszej ? czyli pozwalającej na jak najwyższy zysk i jak najszerszy przekaz ? techniki reklamy. Owocuje to ciągłym rozwojem branży, która jednak nadal nie doczekała się idealnego rozwiązania. Zarówno reklamy tradycyjne, jak i jak i internetowe mają wiele zalet i wad. Należy pamiętać, że Internet nadal nie ma medialnego monopolu i wciąż wielu ludzi z niego nie korzysta, przynajmniej nie w taki sposób, aby kierowana do nich reklama mogła przynieść zysk. Także zjawisko ?ślepoty banerowej?, czyli podświadomego pomijanie otaczających człowieka treści reklamowych, występuje zarówno w odniesieniu do reklam tradycyjnych, jak i internetowych. Tym samym wielu zwolenników mają te najbardziej tradycyjne metody reklamowe, jak ulotki.

Uniwersalne medium reklamowe

Rozwiązaniem, które łączy w sobie najwięcej zalet obydwu porównywanych form reklamy, co może się niektórym wydać zaskakujące, jest ulotka. Nie może to być, rzecz jasna, zwykły arkusz papieru. Niezwykle istotna jest interesująca treść (content marketing), estetyczne wykończenie graficzne (design) i w końcu celowy, poparty analizą kolportaż (targetowanie, remarketing). Chociaż ulotka nigdy nie będzie interaktywna, to, o ile treść pozostaje niezmienna, w gestii jej posiadacza pozostaje czas, ilość i cel jej przetworzenia. Również efektywność kampanii, podobnie jak w Internecie, jest dość łatwo mierzalna i wymierna. Wzorowa i nowoczesna ulotka zawiera zatem w sobie wiele elementów nowoczesnego marketingu, jest funkcjonalna oraz uniwersalna, gdyż grupa docelowa, do której może zostać zaadresowana, jest niemal nieograniczona.

Doświadczeni marketerzy znają i chętnie wykorzystują zalety ulotek. Podobnie jak studia i agencje reklamowe zajmujące się organizacją i prowadzeniem tradycyjnych kampanii oraz agencje interaktywne specjalizujące się w technikach e-marketingu, również branża ulotkowa ma zaplecze ekspertów. Przedsiębiorca korzystający z usług takiej firmy jak Dystrybucja Polska może liczyć na pilotażową obsługę całej kampanii od planowania, poprzez realizację, aż do podsumowania efektów. A efekty w tak zaplanowanej i zrealizowanej kampanii z pewnością będą!

Rate this post

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *