Jaką pieczątkę wybrać przy zakładaniu firmy ?
Decydując się na założenie własnej działalności gospodarczej, musisz pamiętać o kilku niezbędnych kwestiach. Jedną z nich jest kupno oficjalnej pieczątki. Jakie rodzaje masz do wyboru oraz co musisz na niej umieścić?
Przede wszystkim należy rozróżnić dwa czołowe typy pieczątek: pieczęć imienna oraz nagłówkowa. O ile możesz spokojnie na początku biznesu zrezygnować z założenia tej imiennej (wszak powinien wystarczyć Twój podpis) , o tyle pieczątka nagłówkowa jest konieczna do prowadzenia firmy.
Klasyczne pieczątki atramentowe już dawno przeszły do lamusa ? można je zauważyć chyba jedynie na poczcie. Ogromną popularnością cieszą się tzw. pieczątki automatyczne z poduszką. Mechanizm ich działania jest bardzo prosty: w górnym położeniu gumka stemplująca styka się z poduszką nasączoną tuszem, a po naciśnięciu pieczęci gumka odwraca się w stronę papieru i pozostawia stempel. Warto jednak zaznaczyć, że przy wielokrotnym użyciu pieczęć ulega zepsuciu.
Kolejną alternatywą są datowniki i numeratory, które działają dzięki gumkom ? taśmom potrzebującym dodatkowej poduszki. Ponadto zaopatrzone są w system umożliwiający zmianę daty i naliczanie kolejnych numerów.
Uznanie zyskują ostatnio pieczątki flash. Funkcjonują dzięki tzw. warstwie stemplującej wykonanej ze specjalnego materiału z mikroporami przepuszczającymi tusz ? poduszka występująca przy poprzednich modelach jest więc w tym przypadku całkowicie zbędna. Pieczęć flash jest dość łatwo skonstruowana, a co więcej ? może występować nawet w wersji kieszonkowej. Pieczątki typu flash cechują się wyższą ceną niż pieczęcie automatyczne, jednakże cieszą się zdecydowanie dłuższym żywotem.
Ostatnią, jednak prawdopodobnie najbardziej efektowną opcją są pieczątki suche. Wyjątkowy efekt stempla pozostawia trwały, plastyczny odcisk na papierze i czyni go unikalnym. Suche pieczęcie mogą zawierać spersonalizowane cechy właściciela, takie jak logo, inicjały i dowolne znaki graficzne oraz tekstowe.
Jeśli chodzi o dane, które powinny znaleźć się na pieczęci firmowej, bez wątpienia będzie to nazwa przedsiębiorstwa, adres siedziby (wliczając miejscowość, kod pocztowy i numer budynku/lokalu), jak również numer NIP oraz REGON. Większe działalności, takie jak spółki prawa handlowego, mogą umieścić na pieczątce numer KRS. Opcjonalnie pieczęć firmowa zawiera także dane kontaktowe, czyli numer telefonu, faksu, adres strony internetowej czy adres e-mail.
Ogromny wybór pieczątek znajdą Państwo na stronie firmy Wytwórnia Pieczątek Jerzy Mirowski Katowice.